Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Getin rozszerza zastosowanie systemu mojeID. Od teraz jego klienci mogą logować się także do urzędów państwowych

Wcześniej klienci Getinu za pomocą systemu mojeID mogli potwierdzać swoją tożsamość jedynie w serwisach komercyjnych

KIR poinformował o kolejnym wdrożeniu systemu mojeID. Mowa o integracji z tzw. węzłem krajowym zrealizowanym przez Getin. Dzięki temu klienci tego banku mogą logować się za pomocą mojeID nie tylko na portalach oferowanych przez dostawców komercyjnych (np. ubezpieczyciele, przychodnie, operatorzy telekomunikacyjni), ale także na stronach urzędów publicznych. Mogą np. zakładać Profil Zaufany.

Przeczytajcie także: Generali Życie wdraża system mojeID

mojeID to system wdrożony przez KIR kilka lat temu. Służy do potwierdzania tożsamości w świecie cyfrowym za pomocą danych logowania na rachunek bankowy. Działa to tak, że klient, który chce dostać się na swoje konto np. u operatora telekomunikacyjnego, wybiera mojeID a następnie jest przenoszony do systemu swojego banku. Tam podaje login i hasło na rachunek osobisty i wraca na portal telekomu, już zidentyfikowany. Z tym że operator telekomunikacyjny nie zna danych logowania na rachunek a bank – aktywności klienta poza systemem bankowym.

Banki, wdrażając mojeID, mogą to zrobić na dwa sposoby. W uproszczonej wersji ich klienci za pomocą systemu mojeID będą mogli logować się do serwisów dostawców komercyjnych, a więc np. wspomnianych wyżej telekomów. Instytucje mogą jednak przeprowadzić też dodatkowe wdrożenie integrując się z tzw. węzłem krajowym, czyli platformą dającą dostęp do stron urzędów państwowych. I taką właśnie integrację przeprowadził Getin. Przed nim zrobiły to już: BNP Paribas, BOŚ, banki spółdzielcze z grup BPS i SGB, Pekao, PKO BP oraz Bank Spółdzielczy w Brodnicy. Rozwiązanie takie umożliwia np. zakładanie Profilu Zaufanego czy bezpośrednie logowanie na stronach urzędów państwowych.

Przeczytajcie także: BS w Brodnicy wdraża system mojeID

– Z mojeID już teraz może korzystać 14 mln użytkowników bankowości elektronicznej, a z czasem liczba ta będzie dalej rosnąć. Nasze rozwiązanie jest uniwersalne, bo może być wykorzystane w wielu przypadkach: przy przedłużaniu umowy z dostawcą energii, sprzedaży polisy ubezpieczeniowej, potwierdzaniu pełnoletniości oraz właśnie w usługach publicznych. Przykładowo, mojeID jest jedną z metod zdalnego potwierdzania tożsamości przy rejestracji na szczepienie przeciw COVID-19. Możliwie szerokie upowszechnianie tej usługi pozwala na równomierny rozwój cyfrowej gospodarki w obszarze komercyjnym, jak i w administracji publicznej – mówi Wojciech Pantkowski, wiceprezes KIR.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies