Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partner merytoryczny

W 2017 r. wartość biletów miejskich sprzedanych przez aplikacje wzrosła o 74 proc. Takie dane tylko na Cashless

Wśród operatorów aplikacji oferujących bilety komunikacji miejskiej wiodącą rolę odgrywa SkyCash, ale rośnie znaczenie mPay. Pojawił się też nowy gracz z ogromnym potencjałem

Przez ostatni rok co kwartał opisywałem Wam w serwisie Cashless rynek mobilnej sprzedaży biletów komunikacji miejskiej w 10 największych polskich aglomeracjach. Dziś mam już dane na ten temat także za ostatni okres 2017 r., dzięki czemu mogę podsumować cały ubiegły rok i porównać go z 2016 r., za który to po raz pierwszy udało mi się zebrać statystyki. A porównanie to jest niezwykle interesujące. Zanim jednak do niego przejdę pokrótce scharakteryzuję ostatni kwartał ubiegłego roku.

Otóż jak wynika z danych przekazanych mi przez władze miejskie 10 największych ośrodków w Polsce w okresie od października do grudnia 2017 r. za pośrednictwem aplikacji mobilnych kupiliście ponad 4,6 mln biletów komunikacji miejskiej, o łącznej wartości prawie 14,5 mln zł. Najwięcej w Warszawie – 1,4 mln sztuk za 5,3 mln zł, w Krakowie – 0,9 mln za 2,5 mln zł i w Szczecinie – 0,5 mln za 1,7 mln zł.

Przeczytajcie także:  Google blokuje płatności na zegarkach

Jak możecie sprawdzić w poniższej tabelce w IV kw. ubiegłego roku najwięcej biletów przez smartfony sprzedał operator aplikacji SkyCash – łącznie ok. 2,4 mln biletów za 7,4 mln zł. Operatorem apki z drugim udziałem w rynku jest moBiLET. W ostatnim kwartale 2017 r. mógł on pochwalić się sprzedażą 1,7 mln biletów za 5,3 mln zł.

Pragnę jednak zwrócić Waszą uwagę na firmę znajdującą się na trzecim miejscu, a więc mPay. W porównaniu z liderami zestawienia sprzedaje dużo mniej biletów, ale w ciągu dwóch minionych kwartałów zanotował spektakularny wzrost. Wystarczy powiedzieć, że w I kw. sprzedał bilety za ok. 131 tys. zł, w II kw. – za 163 tys. a w III kw. już za 533 tys. zł, by IV kw. zamknąć sprzedażą na poziomie 1,4 mln zł. Jednym z czynników decydujących o tak szybkim wzroście jest zapewne promocja zorganizowana wraz z Mastercardem. W jej ramach w II poł. roku użytkownicy mPay płacili za bilety jednorazowe i krótkookresowe tylko jednego złotego, jeśli do transakcji użyli portfela Masterpass.

Kolejną firmą, o której należy napisać parę słów, jest operator aplikacji Jakdojade. Bilety są dostępne w tej apce od jesieni ubiegłego roku, i tylko w dwóch dużych aglomeracjach, tzn. w Warszawie i Trójmieście. Mimo to odnotowana przez nią sprzedaż pozwoliła awansować aplikacji od razu na czwarte miejsce wśród najważniejszych rozwiązań umożliwiających zakup biletów miejskich przez smartfony.

Przeczytajcie także:  Luno od kryptowalut wchodzi do Polski

A teraz mogę już przejść do porównania całego roku 2017 z 2016. Otóż okazuje się, że w okresie od stycznia do grudnia 2017 r. za pośrednictwem wszystkich dostępnych a rynku aplikacji mobilnych kupiliście w analizowanych miastach bilety o wartości 44,5 mln zł. To wzrost aż o 74 proc. w porównaniu z 2016 r., gdy sprzedaż ta osiągnęła wartość 25,6 mln zł. W tym czasie lider rynku, a więc SkyCash zwiększył sprzedaż o 85 proc., z 13 mln zł w 2016 do 24 mln zł w roku ubiegłym. moBiLET urósł o 49 proc. W jego przypadku sprzedaż wzrosła we wspomnianym okresie z 11,8 mln zł do 17,6 mln zł. mPay zanotował spektakularny wzrost sprzedaży o ponad 500 proc., z 360 tys. zł w 2016 r. do 2,2 mln zł w ubiegłym.

A na koniec jeszcze parę słów koniecznych objaśnień. Jak już wyżej wspomniałem dane do obliczeń pochodzą od władz miejskich. Nie wszystkie chcą się nimi dzielić w zakresie potrzebnym do niniejszego opracowania. W zasadzie wszystkie chętnie podają ogólną wartość i liczbę biletów sprzedawanych przez aplikacje, ale często odmawiają podania sprzedaży zrealizowanej przez operatorów poszczególnych aplikacji. Dlatego dla Poznania i Katowic dokonałem szacunku na podstawie np. liczby pobrań aplikacji z marketów czy też wcześniejszych danych. Z kolei z Gdańska nie dostałem liczby biletów sprzedanych przez smartfony. Oszacowałem ją na podstawie wartości sprzedaży.

Zostaw komentarz

Jacek Uryniuk

Redaktor naczelny
Aktywny od: 22.01.2015
Dodał: 2861 artykułów

Inne artykuły tego autora:

Litwa idzie o krok dalej w pomaganiu fintechom. Tworzy piaskownicę regulacyjną dla projektów w technologii blockchain

Tuż za granicą Polski może powstać wylęgarnia fintechów specjalizujących się w wykorzystaniu łańcucha bloków

mBank wprowadza ciekawy mechanizm promowania kantoru walutowego. Mniejsze firmy będą mogły zaoszczędzić nawet 200 zł na przelewie

Klienci kantoru walutowego mBanku będą mogli zbierać punkty, którymi następnie zapłacą za przelewy zagraniczne

Google przywraca płatności na zegarkach. Niestety, na razie nie w Polsce

Przy okazji rebrandingu systemu operacyjnego na smartwatche amerykańska firma rozszerza dostępność Google Pay na urządzenia ubieralne

Garmin Pay to drugi międzynarodowy "pay" w Polsce. Rynek czeka jeszcze na trzeci. Sprawdźcie, co wiecie na temat tych rozwiązań

Zapraszam na quiz, w którym przetestujecie swoją wiedzę na temat znanych na całym świecie systemów płatności mobilnych

Awans w First Data Polska. Spółka ma wreszcie nowego prezesa

Firmą pokieruje Krzysztof Polończyk, który już od kilku miesięcy pełni obowiązki szefa First Daty w Polsce

Pokaż wszystkie artykuły tego autora →

Zapiszcie się do newslettera

Najczęściej czytane

IgoriaCard wreszcie startuje. Od dziś możecie ją mieć za 30 zł

Dostępna jest także wirtualna wersja karty za 15…

Zmiany w PKO. Awanse Macierzyńskiego i Wałacha

Reorganizacja, która pociągnęła za sobą zmiany personalne w…

Cashless na Youtube

ECcynqbM-54
Nie możecie się dostać na konto? Karta nie działa? Awaria w banku? Chcecie się podzielić informacją, która może być ciekawa dla innych? Napiszcie do nas.