Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Wynajem mieszkań po nowemu. Otodom umożliwia weryfikację tożsamości najmujących

Serwis Otodom wykorzystuje do tego usługi otwartej bankowości

Jak dotąd pierwsze skrzypce we wdrażaniu usług z zakresu otwartej bankowości grały na polskim rynku same banki. Wiele z nich zaoferowało np. agregatory rachunków prowadzonych przez różne instytucje, czyli możliwość podglądu ich salda, historii transakcji i zlecania z nich przelewów za pomocą jednego serwisu. Na rynku pojawia się jednak coraz więcej przykładów zastosowania open bankingu przez firmy spoza sektora bankowego. O najnowszym pisze dzisiejszy Puls Biznesu.

Przeczytajcie także: Kontomatik wychodzi z open bankingiem poza finanse

Mowa o operatorze serwisu Otodom, który zaoferował nową funkcję posiadaczom nieruchomości przeznaczonych na wynajem. Od teraz mogą oni zweryfikować tożsamość osób szukających mieszkań na wynajem a także ich wiarygodność finansową przed wydaniem kluczy do lokalu. Otodom korzysta przy tym z rozwiązania dostarczanego przez startup simpl.rent. Narzędzie to pozwala na sprawdzenie wiarygodności klienta poprzez wgląd w dane zgromadzone na jego rachunku bankowym (chodzi nie tylko o tożsamość klienta, ale także zarobki wynikające z historii transakcji).

Simpl.rent współpracuje z firmami, które posiadają zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego na oferowanie usług otwartej bankowości. Mowa tu m.in. o firmie Kontomatik, która już w 2018 r. dostała od KNF zgodę na wykorzystanie danych zgromadzonych na rachunkach bankowych klientów. O tym, że Kontomatik chce wyjść z usługami open banking poza sektor bankowy, mogliście dowiedzieć się kilka dni temu z tekstu Kontomatik chce wyjść z otwartą bankowością poza finanse. Zaproponuje swoje produkty firmom handlowym i usługowym.

Przeczytajcie także: Revolut Bank rozważa utworzenie w Polsce oddziału

Otwarta bankowość do idea wprowadzona przez unijną dyrektywę PSD II. Zakłada możliwość dostępu do danych zgromadzonych na rachunkach bankowych przez tzw. podmioty trzecie, a więc np. fintechy czy inne banki. Oczywiście odbywa się to tylko za zgodą samych klientów. Dzięki open bankingowi można świadczyć m.in. usługi AIS, oparte o dane zgromadzone na rachunku a także PIS, umożliwiające inicjowanie transakcji płatniczych w ciężar konta.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies