Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Karty rosną w parkomatach

Za postój w płatnej strefie coraz częściej płacicie bezgotówkowo. A dzięki instalacji terminali w parkomatach wpływy miasta z parkowania rosną

Warszawa to jedna z niewielu aglomeracji w Polsce, która zdecydowała się na wyposażenie wszystkich parkomatów stojących w płatnych strefach parkowania w terminale do akceptacji kart. I wychodzi na tym coraz lepiej. Okazuje się bowiem, że umożliwienie kierowcom wnoszenia opłat za postój kartą powoduje, że więcej z nich decyduje się za parking zapłacić. Takie wnioski można wyciągnąć na podstawie przychodów generowanych przez parkomaty przed i po instalacji w nich terminali.

Ze statystyk stołecznego Zarządu Dróg Miejskich wynika, że w kwietniu 2013 r. parkomaty wyposażone w terminale zainkasowały łącznie milion złotych. Te same urządzenia rok wcześniej, gdy mogły przyjmować opłaty wyłącznie gotówką, zarobiły 880 tys. zł. I to nie jest pojedynczy przypadek, bo wzrost przychodów był notowany w każdym miesiącu, np. w lipcu 2013 r. – o 200 tys. zł.

Przeczytajcie także: To nie przypadek, że teroryści w Paryżu płacili kartami pre paid

Tak dobre dane zachęciły miasto do wymiany wszystkich parkomatów na nowoczesne urządzenia umożliwiające płatności bezgotówkowe. Od wakacji nie znajdziecie w Warszawie parkomatu przyjmującego wyłącznie monety. Skutkuje to spadającym udziałem gotówki w przychodach stołecznej, płatnej strefy parkowania. O ile w 2010 r. wynosił on ponad 80 proc., to w 2014 roku już 74 proc. a prognoza na rok bieżący mówi o spadku do 68 proc.

W tym samym okresie udział płatności kartowych szybko rośnie i ma jeszcze przyspieszyć. W 2013 r. wynosił zaledwie 2,9 proc., ale w roku ubiegłym – już 4,5 proc. Co ciekawe prognoza ZDM-u na 2015 r. mówi o wzroście udziału kart w płatnościach za parkowanie aż do 19 proc. Ma to być możliwe właśnie dzięki rozszerzeniu sieci akceptacji na wszystkie urządzenia oraz rezygnacji z przyjmowania płatności za parkingi warszawską kartą WKM, którą jeszcze w ubiegłym roku płacono za co dziesiąty postój.

Przeczytajcie także: Klienci wymuszą na bankach uczestnictwo w systemie Zastrzegam.pl

Warto także zwrócić uwagę na rosnące znaczenie kanału mobilnego w przychodach z parkowania. W 2010 r. jego udział wynosił ok. 3,1 proc., w 2011 r. - 4,1 proc. Następnie co roku notowany był wzrost na poziomie mniej więcej 2 pkt. proc. W 2015 r. ma osiągnąć 12 proc.

Rzuca to nieco światła na aktywność warszawskich klientów SkyCash. To jedyna aplikacja mobilna, którą w stolicy można płacić za postój w płatnych strefach. Jeżeli więc prognozy ZDM co do przychodów z parkowania ogółem (mają wynieść w 2015 r. ponad 68 mln zł) i udziału w nich kanału mobilnego się sprawdzą, można oszacować, że przez aplikację SkyCash wydacie na parkingi w Warszawie ponad 8 mln zł.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies