Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
mBank udostępni aplikację na najnowsze urządzenia Huawei. Czy konkurencja pójdzie jego śladem? Sonda cashless.pl

Wygląda na to, że w najbliższym czasie mBank będzie jedynym bankiem z Polski z aplikacją w AppGallery

Kilka godzin temu Huawei ogłosił a mBank potwierdził, że instytucja z Polski będzie pierwszym tutejszym bankiem, który opracuje aplikację mobilną na najnowsze urządzenia chińskiego producenta. Klienci będą musieli poczekać na wdrożenia pewnie kilka miesięcy, bo prace nad nową apką dopiero się zaczynają. Niemniej mBank zdecydował się na ten krok gdyż, jak poinformował rzecznik instytucji Krzysztof Olszewski, już mniej więcej 20 proc. jego klientów korzysta z urządzeń Huawei.

Przeczytajcie także: mBank wdroży aplikację na urządzenia Huawei

Wygląda jednak na to, że póki co klienci mBanku będą jedynymi, którzy w najbliższym czasie będą mogli korzystać z aplikacji przystosowanej do smartfonów Huawei. Z szybkiej sondy przeprowadzonej w największych bankach wynika, że większość z nich analizuje możliwość i potrzebę budowy nowej wersji swojej aplikacji, ale żaden nie zadeklarował podjęcia decyzji w tej sprawie. Tego rodzaju odpowiedzi nadesłały m.in. BNP Paribas, Citi Handlowy, Credit Agricole, Getin, ING, Millennium, Pekao, PKO, Pocztowy i Santander.

Aplikacje mobilne stają się dziś podstawowym sposobem zarządzania rachunkami przez klientów detalicznych i głównym kanałem kontaktów na linii: klient – bank. Wadą są wysokie koszty opracowywania i rozwoju. Do niedawna wiele banków miało w ofercie aplikacje na trzy systemy, oprócz tych na podstawowe Android i iOS, także na Windows. Zakładam, że wiele instytucji odetchnęło z ulgą mogąc zrezygnować z rozwijania aplikacji na ten ostatni system, który w zasadzie kończy swój żywot. Wydaje mi się zatem, że podjęcie decyzji o budowie kolejnej wersji apki dostosowanej do Huawei może nie być łatwe, zwłaszcza w sytuacji spodziewanego kryzysu gospodarczego. Jeszcze trudniejsze może być podjęcie decyzji o wdrożeniu płatności mobilnych Huawei Pay.

Przeczytajcie także: Z jakich aplikacji finansowych można korzystać na Huawei

Do niedawna urządzenia Huawei korzystały z systemu operacyjnego Android oraz dostępnych w jego markecie aplikacji więc większość użytkowników sprzętu chińskiego producenta nie miała problemu z dostępem do bankowości mobilnej. Konflikt natury politycznej z amerykańską administracją spowodował, że Huawei w nowych smartfonach stawia na własne oprogramowanie. Na razie w AppGallery znajduje się ok. 900 polskich aplikacji, w tym m.in. SkyCash i moBiLET. Przy zastosowaniu pewnych wybiegów aplikacje przeznaczone na urządzenia z systemem Android można zainstalować na telefonach Huawei, ale dostawcy oprogramowania tego nie zalecają.

KATEGORIA
APLIKACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies