Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Potrzebujecie konta, a nie chcecie wychodzić z domu? Oto 7 banków, które pozwalają założyć rachunek zdalnie

Ze względu na zagrożenie koronawirusem coraz więcej banków oferuje możliwość zakładania kont w trakcie rozmowy wideo albo przez selfie

Trwająca pandemia koronawirusa niesie ze sobą konsekwencje dla wielu biznesów, także bankowego. Jednym z problemów, z jakim zmagają się bankowcy, jest odpowiedź na pytanie, jak w nowych okolicznościach pozyskiwać klientów. Specjaliści odradzają bowiem wychodzenie z domu, więc ciężko namawiać ludzi do odwiedzania oddziałów bankowych, a ze względu na ryzyko zarażenia, z obsługi przesyłek z dokumentami wycofują się firmy kurierskie.

Przeczytajcie także: ING wprowadza możliwość zakładania konta przez selfie

W tych okolicznościach coraz więcej banków stawia na możliwość zakładania i aktywacji rachunków online. W procesie tym wykorzystywana jest tzw. wideoweryfikacja (potwierdzenie tożsamości klienta podczas rozmowy wideo z doradcą bankowym) albo weryfikacja za pomocą selfie (wykonanie i przesłanie zdjęcia dowodu osobistego oraz twarzy osoby składającej wniosek o konto).

W niniejszym tekście skupię się na przedstawieniu banków, które umożliwiają nowym klientom zakładanie rachunków właśnie przez wideoweryfikację lub selfie. Pamiętać jednak trzeba, że kilka banków wciąż pozwala na otwieranie kont za pomocą przelewu z innego banku. Rozwiązanie jest jednak ograniczone do instytucji, które uczestniczą w systemie na zasadach wzajemności, tzn. umożliwiają klientom innych banków zakładanie rachunków u siebie, a jednocześnie pozwalają swoim klientom otwierać konta gdzie indziej. W grupie tej są m.in. Alior, ING, Nest, czy Santander.

Przeczytajcie także: W BNP Paribas do otwarcia konta wystarczy smartfon

Poniżej znajdziecie listę banków umożliwiających zakładanie rachunków przez wideoweryfikację lub selfie wraz z krótkim opisem oferty. Pamiętajcie, że konta uruchamiane zdalnie mają ograniczoną funkcjonalność, np. nie pozwalają na aktywację tzw. Profilu Zaufanego, czyli narzędzia do korzystania z publicznych usług cyfrowych (wynika to z przepisów prawa). Przypomnę też, że potwierdzanie tożsamości przez wideowerfyikację umożliwia także Inbank, ale nie oferuje on rachunków osobistych (tylko kredyty i produkty oszczędnościowe). Wideoweryfikacja była też kiedyś dostępna dla zakładających konta w Nest, ale obecnie na stronie banku nie znalazłem już informacji na temat tej usługi.

Alior

Alior był jednym z pierwszych banków na polskim rynku, który wiosną 2017 r. umożliwił nowym klientom otwieranie rachunków za pomocą wideoweryfikacji. W tym wypadku aby skorzystać z tego rozwiązania, trzeba złożyć wniosek przez formularz dostępny na stronie internetowej Aliora i potwierdzić tożsamość podczas rozmowy z doradcą. Obecnie bank rozwija narzędzie o nazwie Foto ID, które pozwala na potwierdzanie tożsamości za pomocą smartfona. Za jego pomocą można już zaciągać pożyczki. W przyszłości Foto ID ma także zastąpić wideoweryfikację w procesie zakładania nowych rachunków.

BNP Paribas

BNP Paribas wprowadził możliwość zakładania rachunków przez aplikację mobilną GOmobile kilka dni temu. Aby skorzystać z tej innowacji, należy zainstalować apkę na smartfonie i złożyć wniosek o nowe konto. W trakcie procesu należy zeskanować aparatem telefonu swój dowód osobisty i wykonać kilka krótkich nagrań twarzy. BNP Paribas wykorzystuje w oferowanym przez siebie procesie narzędzia opracowane przez spółkę Autenti.

Credit Agricole

Credit Agricole umożliwia zdalne zakładanie rachunków przez aplikację mobilną "CA24 Otwórz Konto". Apka została udostępniona w grudniu ubiegłego roku. W przyszłości ma zostać zintegrowana z bankowością mobilną Credit Agricole. Podobnie jak BNP Paribas także Cedit Agricole wykorzystuje w oferowanym przez siebie procesie system opracowany przez Autenti. Aplikacja "CA24 Otwórz Konto" weryfikuje tożsamość klienta za pomocą biometrii twarzy (zdjęcie dowodu, zdjęcie twarzy klienta) oraz sprawdza autentyczność dowodu osobistego. Cały proces otwarcia rachunku wraz z podpisaniem elektronicznie niezbędnych dokumentów trwa maksymalnie kilkanaście minut.

ING

Bank Śląski wprowadził możliwość zakładania rachunków przez aplikację mobilną na początku kwietnia 2020 r. Funkcja jest na razie dostępna wyłącznie dla użytkowników telefonów z systemem iOS. Podobnie jak u większości konkurencji tak i w ING zdalna identyfikacja klienta jest oparta o metody biometryczne. W głównej mierze polega na porównywaniu rysów twarzy z tymi widniejącymi na fotografii w dowodzie tożsamości. Aby skorzystać z usługi, należy pokazać do kamery telefonu obie strony swojego dowodu osobistego, a następnie podczas "selfie" wykonać kilka ruchów głową. Login do swojej bankowości klient dostaje SMS-em, a kartę dostarcza kurier na wskazany adres.

Millennium

Również Millennium należy do tych banków, które umożliwiły zdalne zakładanie rachunków przez swoją aplikację mobilną w ciągu ostatnich kilku tygodni. Przyspieszenie wdrożenia ma oczywiście związek z wybuchem pandemii koronawirusa. W przypadku Millennium aby założyć konto przez smartfona, nie trzeba instalować aplikacji. Wystarczy na telefonie uruchomić internetowy wniosek, dostępny na stronie banku. Następnie w trakcie wypełniania wniosku należy wykonać kilka zdjęć dowodu osobistego oraz twarzy.

Pekao

Pekao był pierwszym bankiem w Polsce, który w kwietniu ubiegłego roku umożliwił zakładanie rachunków przez selfie. W porównaniu z wcześniej znaną wideoweryfikacją proces zaproponowany przez Pekao nie wymaga łączenia się z doradcą banku. Wystarczy wykonanie fotografii swojego dowodu tożsamości oraz twarzy. Pekao jest zdaje się także jedynym obecnie bankiem w Polsce, który za pomocą selfie pozwala otwierać rachunki firmowe.

Santander

Natomiast Santander był pierwszym bankiem z Polski, który pod koniec 2017 r. umożliwił klientom zakładanie rachunków zdalnie przez aplikację mobilną. W tym wypadku jednak, w przeciwieństwie np. do procesu oferowanego przez Pekao, konieczne jest połączenie z doradcą. Wideoweryfikacja osób składających wnioski o nowe konta w Santanderze działa także na komputerach, podobnie jak w Aliorze.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies