Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Korzystanie z bankomatów może podrożeć. Wszystko przez VAT od gotówki

W jednym z ostatnich wyroków TSUE uznał, że dotychczas zwolnione z VAT usługi związane z zaopatrzeniem m.in. bankomatów w gotówkę powinny być opodatkowane

Ostatnie wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej bankowcom nie będą kojarzyć się najlepiej. Po małym TSUE (konieczność zwrotu prowizji od wcześniej spłacanych pożyczek) i dużym TSUE (możliwość unieważnienia kredytów walutowych) na banki spadł trzeci wyrok TSUE. Dotąd mówiło się o nim w Polsce mniej, ale, jak donosi dzisiejszy Puls Biznesu, wkrótce może to się zmienić.

Przeczytajcie także: Na polskim rynku jest już 8,3 tys. wpłatomatów

Wyrok, o którym pisze Puls Biznesu, dotyczy opodatkowania różnego rodzaju usług związanych z gotówką, w tym np. przeliczania, sortowania i transportu banknotów oraz monet. Usługi tego typu, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania np. bankomatów, były dotychczas zwolnione z podatku VAT w Polsce. Tymczasem TSUE uznał, że w przypadku sortowania czy transportu gotówki proces niewiele różni się od sortowania czy transportu np. odzieży. Obie usługi powinny być więc solidarnie opodatkowane taką samą stawką VAT w wysokości 23 proc.

Przeczytajcie także: mBank pozwany przez Orlen na ponad 600 mln zł

To jednak oznacza, że usługi związane z zaopatrzeniem bankomatów w banknoty mogą podrożeć niemal o jedną piątą. Banki nie mają tu zbyt dużego pola manewru, gdyż dawno temu w poszukiwaniu oszczędności polikwidowały własne sortownie i powierzyły tego typu czynności firmom zewnętrznym. Teraz więc albo będą musiały nowy podatek VAT wziąć na siebie, albo podnieść ceny transakcji gotówkowych, nie tylko w bankomatach, ale i w oddziałach.

Źródło: Puls Biznesu

KATEGORIA
INNI NAPISALI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies