Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Najwięksi operatorzy terminali płatniczych w Polsce – obraz rynku na chwilę przed startem programu Polski Bezgotówkowej

Informacją na temat liczby obsługiwanych przez siebie maszyn podzieliło się ze mną pięć firm. Mają łącznie ok. 480 tys. POS-ów

eService, First Data Polcard, IT Card, Pekao i Polskie ePłatności. To operatorzy terminali płatniczych, którzy odpowiedzieli na moją ankietę w sprawie liczby urządzeń w ich sieci na koniec ubiegłego roku. Pytania w tej sprawie wysłałem jeszcze do kilku innych instytucji, w tym do eCardu, Elavonu, SIX Payment, Revo i PayTel, ale ich przedstawiciele nie zdecydowali się podzielić swoimi statystykami w tym zakresie.

Przeczytajcie także: Klienci Millennium mogą wpłacać Blikiem

Zapewne dla większości czytelników nie będzie zaskoczeniem fakt, że największą liczbą obsługiwanych POS-ów pochwalić się mógł w grudniu 2017 r. eService. Spółkę tę od jakiegoś czasu uznaje się za lidera na polskim rynku. Biuro prasowe firmy podaje, że na koniec ubiegłego roku w sieci eService działało 181 tys. terminali płatniczych.

Na drugiej pozycji umiejscowić należy firmę First Data Polcard. Z jej danych wynika, że na koniec 2017 r. posiadała 124 tys. POS-ów. Polskie ePłatności chwalą się, że miały wówczas 68 tys. terminali, bank Pekao – 66 tys. a IT Card – 42 tys. Łącznie było to zatem 481 tys. POS-ów. Wydaje się, że to liczba wiarygodna biorąc pod uwagę najświeższe dane Narodowego Banku Polskiego i terminale firm, które nie zdecydowały się odpowiedzieć na ankietę. Ze statystyk banku centralnego wynika, że na koniec III kw. 2017 r. w Polsce funkcjonowało niewiele ponad 600 tys. terminali.

Przeczytajcie także: Prawie wszystkie POS-y w Polsce są zbliżeniowe

Dane na temat liczby POS-ów obsługiwanych przez poszczególne instytucje w grudniu ubiegłego roku warto zapamiętać. Przypomnę, że kilka tygodni temu wystartował program rozwoju sieci akceptacji kart finansowany przez fundację Polska Bezgotówkowa. W ramach tego projektu operatorzy będą instalować urządzenia bezpłatne w obsłudze przez rok. Porównując przyszłe dane na temat ich sieci z tymi, które widzicie powyżej, będziecie mogli sprawdzić, jak poszczególne firmy wykorzystały program fundacji dla rozwoju swojego biznesu. A program nabiera tempa. Z moich informacji wynika, że w jego ramach na rynku znalazło się już kilka tysięcy terminali.

Fot. Ingenico

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies