Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Aplikacja mObywatel dostępna również na urządzenia z iOS. Ale nowych funkcji na razie brak

Jedyną usługą dostępną przez aplikację nadal pozostaje mTożsamość

Od kilku miesięcy możecie korzystać z bezpłatnej aplikacji mObywatel. Do tej pory była dostępna wyłącznie dla użytkowników telefonów z Androidem w wersji 6.0 lub wyższej. Od dziś mogą ją pobrać także posiadacze urządzeń z systemem iOS. Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji od października ub. roku zaczęło z niej korzystać 35 tysięcy osób. Spośród wielu elementów, które docelowo mają się w niej znaleźć, na razie jest tylko tzw. mTożsamość. To funkcja, dzięki której bez konieczności posiadania plastikowego dowodu osobistego macie dostęp do jego wizualizacji zawierającej serię i numer, datę ważności, organ wydający itd.

Przeczytajcie także: Opcja dla mobilnych klientów odkurzona przez Play

W jakich sytuacjach mTożsamość może się przydać? Resort cyfryzacji tłumaczy, że np. podczas stłuczki samochodowej możecie wyświetlić swoje dane na ekranie telefonu, a następnie przekazać je drugiej osobie za pomocą kodu QR. Analogicznie możecie też pobrać i zapisać w swoim telefonie dane innej osoby. Jest jednak jeden warunek, obaj uczestnicy stłuczki muszą być użytkownikami aplikacji mObywatel. Podobnie jest, jeśli chcielibyście potwierdzić swoją tożsamość w sklepach i punktach usługowych. Te z kolei muszą mieć aplikację mWeryfikator. Wymiana danych jest chroniona certyfikatem wydanym przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Przeczytajcie także: Klienci Millennium przelewy potwierdzą przez aplikację

Trzeba jednak pamiętać, że rozwiązanie mObywatel nie zastąpi dowodu osobistego w banku, urzędzie, podczas kontroli drogowej lub przekraczania granicy. Przynajmniej na razie jest jedynie ciekawym gadżetem i wiele wskazuje na to, że na prawdziwy postęp w elektronizacji dokumentów jeszcze chwilę trzeba poczekać. Natomiast aby aktywować mObywatela trzeba mieć ważny, plastikowy dowód osobisty oraz Profil Zaufany, czyli narzędzie umożliwiające korzystanie z usług e-administracji.

KATEGORIA
APLIKACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies