Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Z rachunku swojej ofiary ukradli 2 mln zł. Wy się nie dajcie oszukać i sprawdzajcie historię transakcji, tak często jak się da

Sopocka policja złapała przestępców, którym dzięki podrobionym dokumentom udało się ukraść z konta jednego z klientów banku ponad 2 mln zł

Choć życzę Wam jak najlepiej, to zakładam, że o tak dużych pieniądzach na swoim rachunku bankowym wielu z Was może pomarzyć. Niemniej jeden z mieszkańców Sopotu należy do tych szczęśliwców, którzy sprawdzając saldo na koncie widują minimum siedem cyfr. Niestety okazało się, że choć sam pieniędzy nie wypłaca, te zaczynają z jego rachunku znikać. Łącznie wyparowało ok. 2 mln zł.

Przeczytajcie także: Policja udaremniła handel danymi osobowymi

Jak się później okazało, oszczędności zostały przelane na rachunki tzw. ludzi – słupów. Transakcje były możliwe dzięki podrobionym dokumentom właściciela rachunku, którymi legitymowali się ludzie zlecający przelewy. Proceder udało się wykryć dzięki współpracy sopockiej policji oraz pracowników jednego z banków. W wyniku podjętych działań policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Sopocie zatrzymali czterech mężczyzn w wieku od 24 do 27 lat, którzy wypłacili z konta klienta banku ponad 2 mln zł.

Funkcjonariusze wiedząc, że do banku zgłosi się jeden z podejrzewanych przez nich mężczyzn, by zrealizować wypłatę w wysokości blisko pół miliona złotych, zorganizowali zasadzkę. W ręce policjantów trafił 27-letni mężczyzna, a potem kolejno trzej jego wspólnicy, których policjanci zatrzymywali w różnych częściach Trójmiasta. Dzięki reakcji policji oraz prokuratora, który polecił zablokowanie rachunku bankowego, udaremniono kolejną zleconą transakcję.

Przeczytajcie także: ZBP ostrzega przed telefonicznymi oszustami

Natomiast nawet jeśli nie macie milionowych oszczędności na koncie i tak powinniście chronić swoje pieniądze przed złodziejami. Jednym ze sposobów jest częste sprawdzanie historii transakcji, by w razie zauważenia podejrzanych operacji móc zainterweniować zmieniając np. hasła do rachunku. Pamiętajcie też, by nigdzie nie pozostawiać na dłużej swoich dokumentów tożsamości, które mogłyby zostać sfałszowane i posłużyć do kradzieży pieniędzy. Jeżeli zgubicie np. dowód osobisty lub paszport powinniście jak najszybciej dodać go do prowadzonej przez Związek Banków Polskich bazy Dokumenty Zastrzeżone.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies