Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Tak zapłacicie za mandat kartą. Jest rozporządzenie wykonawcze do Kodeksu wykroczeń

Wynika z niego, że choć płatności będą przebiegały drogą elektroniczną, to bez papierowych wydruków się nie obędzie

Do Rządowego Centrum Legislacji trafiło właśnie przygotowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji rozporządzenie w sprawie nakładania grzywien mandatem karnym. Rozporządzenie reguluje zasady dokonywania płatności za mandaty na miejscu wykroczenia kartami płatniczymi lub innymi instrumentami bezgotówkowymi. Konieczność przygotowania rozporządzenia to konsekwencja podpisanej niedawno nowelizacji Kodeksu wykroczeń, która umożliwia wyposażenie radiowozów policyjnych w terminale płatnicze.

Przeczytajcie także: Paymax ma już mPOS-a zbliżeniowego

Zgodnie z projektem rozporządzenia druk mandatowy ma dzielić się na pięć odcinków oznaczonych literami od A do E. Jeżeli ukarany zdecyduje się zapłacić mandat bezgotówkowo w terminalu płatniczym powinien otrzymać tylko odcinek C i D, na którym zostanie oznaczone, iż płatność odbyła się kartą lub innym instrumentem płatniczym, np. Blikiem. Jednocześnie ukarany ma otrzymać wydruk potwierdzenia dokonania transakcji z terminala. To ostatnie jest moim zdaniem trochę bez sensu, bo zamyka na przyszłość drogę do korzystania przez policjantów z mPOS-ów czy Soft POS-ów, które z założenia nie posiadają drukarek. Można było tu wprowadzić opcję wysłania potwierdzenia płatności np. mejlem albo SMS-em.

Przeczytajcie także: Rośnie zainteresowanie terminalami od KIR-u

Dzięki nowemu prawu płatności za mandaty kartą lub smartfonem będą mogły przyjmować różne służby, m.in. Inspekcja Transportu Drogowego, Żandarmeria Wojskowa czy Państwowa Inspekcja Pracy. Najczęściej jednak mandaty wystawiane są przez drogówkę. Jeszcze w tym roku ma do niej trafić ok. 2 tys. terminali, które dostarczy firma eService. Finansowanie urządzeń oraz obsługę dokonywanych w nich transakcji organizuje KIR. Dzięki temu ukarany mandatem ma nie ponosić dodatkowych kosztów związanych z płatnością bezgotówkową. W ramach tego samego projektu terminale do kilkuset urzędów administracji publicznej dostarczyła już firma First Data Polcard.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies