Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Duża zmiana na Wyspach. Bank Anglii zgodził się na dostęp instytucji płatniczych do systemów rozliczeniowych

Gdyby podobna zmiana zaszła w Polsce oznaczałoby to, że takie firmy jak SkyCash czy PayU mogłyby wykonywać przelewy zewnętrzne bez pośrednictwa banków komercyjnych

Brytyjski odpowiednik Narodowego Banku Polskiego podjął dziś decyzję o umożliwieniu zakładania rachunków rozliczeniowych tamtejszym niebankowym instytucjom płatniczym. Dzięki temu firmy te otrzymają w przyszłości dostęp do międzybankowych systemów rozliczeniowych co umożliwi im m.in. wykonywanie przelewów zewnętrznych. Do informacji tej dokopał się jeden z czytelników Cashless. Informacja prasowa na ten temat znajduje się tutaj.

Przeczytajcie także: NBP dostał nowe uprawnienia

Decyzja Banku Anglii zbiega się w czasie ze zmianami zasad funkcjonowania instytucji płatniczych także w Polsce. Przypomnę, że w ubiegłym tygodniu weszło w życie rozporządzenie Ministerstwa Finansów do Ustawy o usługach płatniczych. Ustala ono zasady na jakich krajowe instytucje płatnicze, czyli takie firmy jak PayU, SkyCash czy mPay, mogą występować do NBP z wnioskiem o umożliwienie nadawania prowadzonym przez siebie kontom klienckim numerów w stosowanym przez banki standardzie NRB. Docelowo ma im to pozwolić na wykonywanie przelewów zewnętrznych bez pośrednictwa banków komercyjnych.

Niestety, jak wykazuje dr Krzysztof Korus, radca prawny z kancelarii dLK Legal, nowe rozporządzenie niewiele zmienia w sytuacji polskich KIP-ów gdyż nie mogą one być członkami takich systemów jak Elixir czy Sorbnet. Nie pozwala na to Ustawa o ostateczności rozrachunku, która dostęp tych systemów daje tylko bankom i spółdzielczym kasom oszczędnościowo-kredytowym. Póki co NBP nie godzi się na rozszerzenie tego katalogu o KIP-y. Firmy te nie mogą też stać się członkami systemu szybkich przelewów Express Elixir, gdyż musiałyby mieć rachunek rozliczeniowy w banku centralnym. A NBP póki co żadnej instytucji płatniczej takiego rachunku nie założył.

Przeczytajcie także: SkyCash dostał licencję od KNF

W tym kontekście niezwykle interesująco wygląda więc dzisiejsza decyzja Banku Anglii. Nie oznacza ona jeszcze, że brytyjskie KIP-y będą mogły już od jutra zacząć wykonywać samodzielnie przelewy zewnętrzne. Najpierw będą musiały dostosować się do określonych zasad bezpieczeństwa a parlament będzie musiał wprowadzić kilka zmian legislacyjnych. Oczekuje się jednak, że pierwsze rachunki rozliczeniowe instytucjom niebankowym zostaną założone w 2018 roku.

Wielka Brytania uchodzi za europejskie centrum branży fintech, czyli firm działających w obszarze finansów i wykorzystujących nowe technologie. Zawdzięcza to m.in. tzw. piaskownicy regulacyjnej, w której fintechy mogą testować wprowadzane przez siebie rozwiązania bez konieczności dostosowywania się do skomplikowanych wymagań regulacyjnych. Szef Banku Anglii uważa, że dzisiejsza decyzja pozwoli jeszcze przyspieszyć rozwój branży fintech na Wyspach. Warto przypomnieć, że polskie władze starają się naśladować rozwiązania brytyjskie m.in. tworząc polski odpowiednik piaskownicy regulacyjnej. Ciekawe, czy podobnie będzie także w zakresie dostępu instytucji płatniczych do systemów rozliczeniowych?

Fot. cafecredit.com

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI:

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies