Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Rośnie transakcyjność systemu Express Elixir. W maju padł rekord wartości przelewów

W ubiegłym miesiącu system obsłużył o 80 proc. więcej przelewów niż w maju 2016 roku

KIR podał dziś dane na temat liczby i wartości transakcji rozliczonych w maju przez swoje systemy. Najszybciej rozwija się Express Elixir, dzięki któremu pieniądze wędrują między rachunkami w różnych bankach w czasie rzeczywistym. Z systemu tego korzysta również Blik przy przelewach P2P, czyli na numer telefonu odbiorcy.

Przeczytajcie także: UOKiK konkretniej o trwałym nośniku

I tak okazuje się, że w maju Express Elixir obsłużył ponad 370 tys. transakcji o wartości ok. 1,34 mld zł. Pod względem liczby był to drugi najlepszy miesiąc w historii systemu (więcej przelewów – ponad 380 tys. odnotowano w grudniu ubiegłego roku). Natomiast pod względem wartości transakcji tegoroczny maj był rekordowy.

W maju roku ubiegłego Express Elixir rozliczył ponad 205 tys. przelewów o wartości blisko 800 mln zł. Tym samym w ujęciu rocznym odnotowano 80-proc. wzrost liczby oraz 67-proc. wzrost wartości operacji. Największą dzienną liczbę transakcji, jak i ich wartość w tym miesiącu odnotowano w środę, 10 maja – 20,78 tys. przelewów o wartości 75,81 mln zł.

Jeżeli idzie o średnią wartość przelewu ekspresowego w maju utrzymała się ona na podobnym poziomie jak w kwietniu i wyniosła 3,6 tys. zł. Wcześniej średnia była sporo niższa. Myślę, że jej wzrost w ostatnim czasie może wynikać z przystąpienia Narodowego Banku Polskiego do systemu zarządzanego przez KIR. Dzięki temu importerzy dóbr mogą sprawniej przesyłać pieniądze z tytułu ceł na konta instytucji państwowych prowadzone właśnie w banku centralnym. Firmy posługują się zwykle większymi kwotami niż klienci indywidualni.

Natomiast podstawowy system KIR-u, czyli Elixir, rozliczył w maju 153,7 mln przelewów o wartości 394,9 mld zł. W tym samym okresie ubiegłego roku system przetworzył 142,1 mln transakcji o wartości 361,3 mld zł. Oznacza to, że w ciągu roku liczba rozliczonych w maju przelewów wzrosła o ponad 8 proc., natomiast wartość zwiększyła się o 9,3 proc. Największą dzienną liczbę transakcji w systemie Elixir w analizowanym miesiącu odnotowano w środę, 10 maja – tego dnia KIR rozliczył 10,8 mln przelewów o wartości 19,7 mld zł.

Przeczytajcie także: Wideoweryfikacja już działa w Aliorze

Natomiast trzeci system KIR-u, obsługujący transakcje we wspólnej walucie, czyli Euro Elixir, rozliczył 2,4 mln transakcji o wartości 13,1 mld euro. Dla porównania, w maju ubiegłego roku system przetworzył 1,8 mln przelewów na kwotę 9,1 mld euro. Rok do roku widzicie więc wzrost liczby transakcji o 32 proc. wzrost wartości o przeszło 44 proc. Największa dzienna liczba przelewów w systemie Euro Elixir została zrealizowana we wtorek, 2 maja. Rozliczono wówczas 141,6 tys. operacji o wartości 711,23 mln euro.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies