Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
W II poł. 2016 roku liczba oszustw kartami wzrosła o 10 proc. Ale NBP mówi, że nie ma powodów do niepokoju

Jednocześnie bowiem liczba transakcji bezgotówkowych rośnie o wiele szybciej, a udział fraudów utrzymuje się na niskim poziomie

Z opublikowanego dziś przez Narodowy Bank Polski dokumentu pt. "Ocena funkcjonowania polskiego systemu płatniczego w II poł. 2016 roku" wynika, że w okresie od lipca do grudnia ubiegłego roku banki odnotowały 47660 kradzieży pieniędzy z wykorzystaniem kart płatniczych. To znaczący, dziesięcioprocentowy wzrost w porównaniu z I poł. 2016 roku, kiedy fraudów było 43152. Natomiast wartość transakcji oszukańczych zmniejszyła się o ponad 16 proc. i wyniosła 14,2 mln zł.

Przeczytajcie także: Czasowa blokada kart już w IKO

NBP uspokaja, że wzrost liczby transakcji oszukańczych kartami nie powinien niepokoić. Odbywa się bowiem w okresie jeszcze szybszego wzrostu ogólnej transakcyjności kart, co powoduje że udział fraudów w stosunku do całości liczby transakcji utrzymuje się na niskim poziomie, a nawet ma tendencję spadkową. W II poł. 2016 r. fraudy stanowiły jedynie 0,002 proc. liczby oraz 0,005 proc. wartości wszystkich operacji wykonanych kartami bankowymi. To 8 i 10 razy mniej niż średnia krajów SEPA, co plasuje Polskę na 3. i 4. miejscu najbezpieczniejszych krajów w tym gronie.

Przeczytajcie także: Obiecujący początek terminalizacji urzędów

Ponadto z danych opublikowanych przez NBP wynika, że największy udział w liczbie fraudów kartowych (prawie 45 proc.) mają transakcje oznaczone jako "inne", do których banki wrzucają oszustwa dokonane w internecie. Ich udział w porównaniu z I poł. 2016 roku wzrósł o ponad 11 punktów procentowych. Udział transakcji kartami sfałszowanymi wyniósł w okresie od lipca do grudnia 27,7 proc. a kradzionymi – 27,6 proc.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies