Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Warszawscy kierowcy pokochali mobilne płatności. Już 17 proc. opłat za parkowanie wnoszą smartfonami

Większość wpływów z obsługi strefy płatnego parkowania stolica otrzymuje za pośrednictwem instrumentów bezgotówkowych

Z najnowszych danych udostępnionych mi przez Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie wynika, że w I kw. bieżącego roku za parkowanie w centrum stolicy kierowcy zapłacili przy pomocy aplikacji mobilnej SkyCash ok. 3,445 mln zł. Kwota ta stanowi już ponad 17,3 proc. wszystkich wpływów miasta z tytułu obsługi płatnej strefy parkowania. W daleko idącym uproszczeniu można więc stwierdzić, że mniej więcej co szósty parkujący w mieście używa smartfona do płatności za postój.

Przeczytajcie także: moBiLET i SkyCash rządzą w mobilnych biletach

Co ciekawe, popularność płatności mobilnych nie przestaje rosnąć. Dla porównania w całym ubiegłym roku udział smartfonów we wpływach z tytułu obsługi strefy płatnego parkowania w Warszawie wynosił ok. 12 proc. Warto też dodać, że w ubiegłym roku udział gotówki w przychodach z tego tytułu zrównał się z udziałem instrumentów bezgotówkowych, takich jak karty płatnicze i aplikacja mobilna. Po dodaniu do tego opłat abonamentowych i kar wnoszonych najczęściej przelewami bankowymi okazuje się, że większość wpływów w warszawskiej strefie generowana jest już bezgotówkowo.

Przeczytajcie także: Na parkowanie komórką wydaliście 20 mln zł

Zmiany w strukturze wpływów strefy płatnego parkowania w Warszawie mają kluczowe znaczenie dla polskiego rynku płatności zdalnych. Stołeczna strefa jest bowiem największa w Polsce a generowane przez nią dochody odpowiadają za ponad połowę wszystkich opłat za parkowanie wnoszonych przez kierowców w dziesięciu największych miastach w kraju. Więcej informacji na temat rynku mobilnych płatności za parkowanie możecie znaleźć w raporcie Cashless za 2016 rok. Wkrótce jego kolejna edycja z najświeższymi danymi za I kw. bieżącego roku.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies