Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Zapłaciliście za wyczyszczenie konta w BIK? No to ktoś zrobił Was w bambuko

Z bazy Biura Informacji Kredytowej można usunąć tylko pozytywne informacje o spłaconych przez Was kredytach, na czym raczej nie powinno nikomu zależeć

W opublikowanej właśnie informacji prasowej BIK przestrzega klientów instytucji finansowych przed korzystaniem z usług firm oferujących tzw. czyszczenie BIK. Działanie takie ma służyć poprawie historii finansowej klientów co ma przełożyć się na zwiększenie szans uzyskania kredytu lub podniesienie jego kwoty.

– Usuwanie negatywnych informacji z BIK "na żądanie" nie ma podstaw prawnych. Kwestie rejestrowania i przechowywania danych o historii kredytowej klientów banków rozstrzyga jednoznacznie Prawo bankowe – nie można wyczyścić wybranych przez siebie danych znajdujących się w BIK – piszą specjaliści z tej firmy.

Przeczytajcie także: Mobilna autoryzacja wkrótce dla wszystkich

Biuro przypomina jednocześnie, że możliwość wymazania pewnych informacji z bazy BIK rzeczywiście istnieje. Dotyczy jednak tylko takich przypadków, gdy klient terminowo spłacał kredyt czy pożyczkę i w całości zwrócił już pieniądze instytucji finansowej. – Nie zachęcałabym jednak do korzystania z tej możliwości, gdyż oznacza to w praktyce usunięcie danych pozytywnych, czyli tych odzwierciedlających rzetelnie spłacone kredyty, a więc stanowiących atut w relacjach z bankami – mówi Małgorzata Bielińska, dyrektor ds. Edukacji BIK.

Przedstawicielka BIK-u podkreśla także, iż czym innym jest czyszczenie danych rozumiane jako korekta informacji błędnych. Sytuacja taka może mieć miejsce, gdy na przykład kredytodawca przesłał do BIK-u informacje o opóźnieniu w spłacie kredytu danej osoby podczas gdy zobowiązanie było regulowane terminowo. – Ale klient może to samodzielnie zgłosić bankowi i nie musi za to nikomu płacić. Bank powinien skorygować błędne dane – pisze BIK w informacji prasowej.

Przeczytajcie także: KRD chce skorzystać na cyberuderzeniu w KNF

Warto też dodać, że każdy klient ubiegający się o kredyt może poprawić swoją historię finansową i zwiększyć tzw. scoring a tym samym szanse na uzyskanie finansowania w banku. Jeżeli zamierzacie ubiegać się o większy kredyt np. mieszkaniowy dobrze jest wcześniej zaciągnąć mniejszy gotówkowy i spłacić go w terminie. Warto też przed złożeniem wniosku pozbyć się mniejszych długów, np. kart kredytowych czy pożyczek. Więcej na ten temat możecie dowiedzieć się tutaj.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies