Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Pekao też będzie mieć mobilnego pay by linka?

To rozwiązanie, które upraszcza płatności internetowe smartfonem

W ubiegłym tygodniu internet obiegła wieść o tym, że mBank uruchomił z firmą PayU mobilny mTransfer, czyli pierwszy mobilny pay by link. Najpierw mogliście przeczytać o tym w serwisie cashless.pl.

Pay by link to szybki, elektroniczny przelew, który jest odpowiedzią na małą ergonomię płacenia kartą w internecie: za każdym razem trzeba podawać wiele danych zawartych na plastiku, co wygodne nie jest. Przy płatności pay by linkiem użytkownik jest przekierowywany do serwisu transakcyjnego swojego banku, gdzie prosi się go jedynie o zalogowanie i potwierdzenie hasłem jednorazowym już wypełnionego przelewu.

Przeczytaj także: Euro Bank wstrzymał prace nad Blikiem

Co wygodne do zrobienia na komputerze nie do końca jest równie proste na smartfonie. Logowanie do aplikacji na telefonie i potwierdzanie transakcji hasłem SMS-owym otrzymywanym na to samo urządzenie jest przynajmniej kłopotliwe. A to zakupy za pomocą urządzeń mobilnych są najszybciej rozwijającym się segmentem handlu internetowego. Stąd konieczność poszukiwania lepszego instrumentu płatniczego, czego efektem jest mobilny pay by link.

Zaproponowane przez mBank rozwiązanie umożliwia płatności za zakupy internetowe z poziomu smartfona pay by linkiem jednym dotknięciem wyświetlacza. Dla bezpieczeństwa wprowadzono jedynie limit transakcyjny w wysokości 200 zł. W przypadku płatności o większej wartości użytkownik zostanie poproszony o autoryzację transakcji PIN-em w aplikacji mobilnej mBanku.

Gdy w ubiegłym tygodniu pisałem o nowym rozwiązaniu płatniczym, podkreślałem że dla jego upowszechnienia kluczowe znaczenie będzie miało wdrożenie w kolejnych bankach. I wiele wskazuje na to, że doczekamy się go szybciej, niż można było przypuszczać. Z moich informacji wynika bowiem, że prace nad wdrożeniem mobilnego pay by linka z PayU kończy Pekao. Ponoć do odpalenia usługi miało dojść jeszcze w tym tygodniu, ale z powodu problemów technicznych zostało to odłożone na początek maja.

Przeczytaj także: Oto kilka sposobów na to, jak bezpiecznie płacić w internecie

Zastrzegam jednak, że to informacja nieoficjalna, której nie udało mi się potwierdzić. Uzyskałem ją jednak ze sprawdzonego wielokrotnie źródła, więc zakładam, że jest prawdziwa choć zaskakująca. Pekao w obszarze przelewów elektronicznych współpracowało dotąd z Krajową Izbą Rozliczeniową, a nie z PayU.

Z drugiej strony KIR ostatnio mocno zaangażował się w budowę standardu płatności mobilnych Blik, w którym uczestniczy wiele banków, ale nie Pekao. Z kolei Pekao, będący największym udziałowcem KIR ma pozbyć się tych udziałów na rzecz Narodowego Banku Polskiego. Z tej perspektywy decyzja o rozpoczęciu współpracy przy mobilnym pay by linku z PayU nie wygląda już tak nieprawdopodobnie.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies