Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Właściciele bankomatów chcą 5 zł od każdej wypłaty gotówki

Jeżeli nie otrzymają takiej kwoty, udostępnią maszyny tylko swoim klientom

Dziś na większości, jeżeli nie na wszystkich bankomatach w Polsce, widnieją naklejki z logo różnych organizacji płatniczych, w tym największych: MasterCarda i Visy. To oznacza, że może z nich korzystać każdy, kto ma kartę jednej z nich.

Przeczytaj także: Coraz więcej bankomatów będzie wypłacać banknoty o najmniejszych nominałach

Wkrótce może się to jednak zmienić. W wyniku zmian, o jakie zabiegają właściciele największych w kraju sieci bankomatów, korzystanie z nich co najmniej podrożeje. W najgorszym wypadku z maszyn znikną loga międzynarodowych organizacji płatniczych, a korzystać z sieci poszczególnych banków będą mogli jedynie ich klienci.

Właściciele największych w kraju sieci bankomatowych, w tym przede wszystkim duże banki takie jak BZ WBK i PKO BP, chcą zmiany zasad wynagradzania za wypłaty realizowane w ich urządzeniach. Obecnie dostają ok. 1,3 zł od każdej wypłaty. Pieniądze te przelewają im wydawcy kart, którymi klienci podejmują gotówkę z bankomatów. Właściciele maszyn chcą podniesienia prowizji do co najmniej 5 zł. Na tyle szacują koszty związane z utrzymaniem i odnowieniem infrastruktury.

Przeczytaj także: Pierwszy w Polsce mobilny wpłatomat już działa

Na to najpewniej nie zgodzą się organizacje płatnicze, które, jak wynika z moich informacji, oferują ok. 2,5 zł. W rezultacie część właścicieli bankomatów może ograniczyć możliwość wypłat jedynie dla swoich klientów. Możliwe jest również stworzenie krajowej sieci bankomatowej, zrzeszającej kilka banków, które będą obsługiwać swoich klientów wzajemnie, z pominięciem organizacji płatniczych.

Mniej prawdopodobne jest wprowadzenie surcharge, czyli dodatkowej prowizji od wypłat, ponoszonej przez klientów. Przeciwko niej jest Narodowy Bank Polski oraz Komisja Europejska, która w najnowszej regulacji rynku kartowego nie pozwala na stosowanie takiej prowizji w odniesieniu do instrumentów takich jak karty debetowe i kredytowe, wydawane klientom indywidualnym.

Więcej na ten temat piszę w dzisiejszym Dzienniku Gazecie Prawnej. Zapraszam.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies