Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Całkowite wycofanie gotówki z obiegu może Was zgubić. Ale nie, nie dlatego, że stracicie kontrolę nad swoimi pieniędzmi

Do ciekawych wniosków na temat skutków rezygnacji z używania banknotów i monet doszedł pewien mikrobiolog z Uniwersytetu Cornell

Zapewne obiło Wam się o uszy swego czasu głośne badanie na temat tego, co można znaleźć na banknotach. Z badań naukowców wynika, że na każdym z nich jest średnio 3 tys. różnych rodzajów bakterii. Business Insider cytuje Chrisa Masona, mikrobiologa z Uniwersytetu Cornell, który twierdzi, że papier jest jak mała gąbka, która krąży z rąk do rąk i wchłania coraz to nowe bakterie. Większość z nich ma być niespecjalnie groźna dla życia czy nawet zdrowia człowieka. Ale nie wszystkie.

Przeczytajcie także: BZ WBK podwoił liczbę kart bankomatowych

Niektóre z nich mogą powodować uczulenia, infekcje skóry czy układu pokarmowego i mogą być odporne na stosowane dotąd antybiotyki. Wydawałoby się więc, że pozbycie się gotówki z obiegu a wraz z nią całego tego cholerstwa przenoszonego na banknotach będzie miało same pozytywne skutki dla zdrowia człowieka. Otóż okazuje się, że wcale nie musi tak być.

Zdaniem Masona zaprzestanie korzystania z banknotów mogłoby skończyć się tym, że ludzie całkowicie straciliby kontakt z niektórymi mikrobami, bo albo przeniosłyby się z banknotów na inne powierzchnie, z którymi człowiek na co dzień się nie styka, albo całkowicie by zanikły. Nie wiadomo, jaki wpływ miałoby to na zdrowie ludzi. Być może niekorzystny. Mason mówi, że zmiana zestawu bakterii, z którymi ma styczność organizm człowieka, może doprowadzić do zmniejszenia jego odporności, gdyż nie będzie on miał okazji nabyć doświadczenia w obronie przed nimi.

Przeczytajcie także: Kolejny spadek sprzedaży kart kredytowych

Business Insider dowodzi jednak, że o wiele bardziej niekorzystny wpływ rezygnacja z gotówki miałaby na psychikę człowieka oraz stan jego finansów – ludzie nie widząc gotówki mogliby stracić po prostu kontrolę nad swoim budżetem. To kolejny raz, gdy czytam, iż ludzie korzystający z gotówki wydają mniej niż osoby korzystające z kart. I o ile mogę się zgodzić, że posiadacze kart kredytowych rzeczywiście wydają więcej (wiem to z własnego doświadczenia), o tyle nie za bardzo zgadza mi się to z obserwacjami osób płacących kartami debetowymi.

Bo wyobraźcie sobie, że korzystacie wyłącznie z gotówki wyciąganej z bankomatu i wybieracie się do sklepu na zakupy. Wyliczyliście mniej więcej, że będą Was kosztować 100 zł i taką kwotę wypłacacie. Następnie kupujecie co trzeba, a przy kasie okazuje się, że rachunek wynosi 106 zł. Co w takiej sytuacji zrobicie? Czyż nie odłożycie np. szamponu za 7 zł i zapłacicie za resztę? Założę się, że większość tak zrobi, ale to nie znaczy, że wyda mniej. Bo szampon później i tak trzeba będzie kupić wydając te 7 zł. Używając karty wykonalibyście jedną płatność na 106 zł. Gotówką zapłacicie dwa razy, przy czym średnia wartość transakcji wyniesie 53 zł. I to widzicie w statystykach na temat różnic między wydatkami płacących kartami i gotówką.

Źródło: Business Insider

KATEGORIA
INNI NAPISALI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies