Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Program "cashless paperless" nie jest tylko polską domeną. Tak go realizują w Australii

We wszystkich urzędach administracji Nowej Południowej Walii, najgęściej zaludnionego stanu Australii, można już płacić mobilnie systemem Android Pay

Jak twierdzi tamtejszy minister finansów, Dominic Perrottet, rząd zdecydował się zaakceptować płatności mobilne, ponieważ około 90 proc. mieszkańców stanu posiada smartfony, a popularność urządzeń z Androidem sprawia, że wybór właśnie tego systemu miał największy sens.

Przeczytajcie także: Apple broni swojego monopolu na płatności iPhone'ami

W australijskich urzędach w tym regionie za prawo jazdy, dowody rejestracyjne, podatki, miejskie media etc. można też płacić gotówką i kartami. W tym drugim przypadku klient musi się jednak liczyć z dodatkową opłatą na pokrycie merchant fee. Do tej pory przyjmowane są także czeki, chociaż władze nie ukrywają, że wprowadzanie nowych metod płatności ma wyeliminować z urzędów biurokrację i ten bardzo przestarzały sposób regulowania należności.

Rząd stanowy konsekwentnie realizuje własny program cashless/paperless. Nowa Południowa Walia jest najgęściej zaludnionym stanem Australli ze stolicą w Sydney. Mieszkańcy tego miasta 1 sierpnia pożegnali się z papierowymi biletami w komunikacji miejskiej. W pociągach, autobusach i na promach obowiązuje lokalny system Opal z plastikową kartą zasilaną jak prepaid.

Przeczytajcie także: Samsung Pay i Android Pay w tym roku w Polsce

Zastosowanie jednolitego elektronicznego systemu poboru opłat jest pierwszym etapem cyfryzacji płatności. Rząd chce, by w 2017 r. za korzystanie z transportu publicznego można było płacić także bezstykowo kartami płatniczymi.

Także w Polsce trwają prace nad wprowadzeniem płatności bezgotówkowych w urzędach. Pilotaż miał wystartować jesienią tego roku. Kością niezgody jest jednak interchange. Rząd nie chce ponosić dodatkowych opłat. Nie chce także, by obciążano nimi petentów. Z kolei banki nie widzą powodu, by świadczyć usługi za darmo. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies