Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
To m.in. przez takie pomysły Brytyjczycy zagłosowali za Brexitem. Unia chce rejestracji użytkowników bitcoinów

Zdaniem Komisji Europejskiej nowe prawo będzie zapobiegać aktom terroryzmu. Ma zacząć obowiązywać w 2019 roku

Koncepcja przedstawiona przez Komisję Europejską zakłada utworzenie rejestru osób korzystających z różnych kryptowalut, a więc nie tylko najbardziej znanych bitcoinów. Dane miałyby być zbierane przez firmy zajmujące się wymianą cyberwalut a następnie byłyby przekazywane do centralnego rejestru, zarządzanego przez władze unijne. Jak pisze branżowy serwis Bitcoin.pl w praktyce oznaczać to będzie, że każda transakcja z wykorzystaniem kryptowaluty będzie mogła być sprawdzana przez rządzących. Teoretycznie wszystkie wydatki realizowane np. bitcoinami będą mogły być monitorowane.

Przeczytajcie także: Liczba ataków phishingowych znacznie wzrosła

Pomysłodawcy nowego rozwiązania argumentują, że dzisiejsza sytuacja, w której cyfrowe waluty zapewniają daleko idącą anonimowość użytkownikom, sprzyja przestępczości. To kolejny w ostatnim czasie kontrowersyjny projekt unijnych urzędników, który jest forsowany pod hasłem walki z terroryzmem. Przypomnę, że toczą się już prace nad zdelegalizowaniem anonimowych płatniczych kart prepaid czy wycofaniem z obiegu banknotu o nominale 500 euro.

Specjaliści uważają jednak, że jeżeli pomysł KE wejdzie w życie, uderzy on w zwykłych użytkowników internetu, którzy będą poddani kontroli ze strony władz. Natomiast grupa, przeciwko której przepisy te są tworzone, w ogóle nie odczuje wejścia w życie nowego prawa. Przestępcy posiadają bowiem wiele sposobów na to, by zachować anonimowość a unijne przepisy temu nie będą mogły zapobiec.

Przeczytajcie także: Większość Europejczyków gotowa na biometrię

Serwis Bitcoin.pl podaje, że osoby, które będą chciały pozostać anonimowe, będą mogły to zrobić, korzystając z tzw. mikserów, wymieniając środki na inne kryptowaluty, przelewając środki na giełdy, portfele online czy inne serwisy znajdujące się poza terytorium Unii, a następnie wypłacając je na inny adres, zacierając w ten sposób za sobą ślady.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies