Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Rząd przyjął projekt ustawy o bezpłatnym rachunku, choć nie do końca będzie on bezpłatny

Przyjęty wczoraj projekt implementuje do polskiego prawodawstwa unijną dyrektywę PAD

Zgodnie z nowymi przepisami każdy klient będzie miał prawo do posiadania jednego tzw. podstawowego rachunku płatniczego - niekoniecznie musi być to konto bankowe. Podstawowe rachunki będą mogły być oferowane także przez spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe czy krajowe instytucje płatnicze. Każda instytucja oferująca zwykłe konta będzie zobowiązana także do posiadania w ofercie podstawowego rachunku.

Przeczytajcie także: Raiffeisen już aktywuje konta przelewem

Ten z założenia ma być bezpłatny, podobnie jak kilka limitowanych usług z nim powiązanych. Wśród nich będzie 15 przelewów miesięcznie (to zmiana w porównaniu z pierwotną wersją projektu ustawy, w którym przewidziano ich 10). Założono, że za każdy następny przelew wykonywany w miesiącu będzie można pobrać prowizję jednak nie wyższą niż najczęściej pobierana opłata za tę usługę na rachunkach płatnych.

Posiadacz podstawowego rachunku płatniczego będzie mógł również posługiwać się kartą debetową, ale za jej obsługę będzie można pobierać prowizję. Tu, podobnie jak przy przelewach, po przekroczeniu limitu opłata nie będzie mogła być wyższa niż najczęściej pobierana od innych debetówek w ofercie. W ramach rachunku podstawowego klient nie będzie mógł korzystać z karty kredytowej ani innej usługi kredytowej. Poza tym będzie mógł posiadać tylko jeden rachunek podstawowy. Utraci ten przywilej, jeżeli założy zwykłe konto w jakimkolwiek innym banku czy SKOK-u.

Przeczytajcie także: Pocztowy wchodzi do systemu Blue Cash

Zgodnie z projektem ustawy instytucje zobowiązane do ich oferowania nie będą mogły ograniczać w żaden sposób dostępu do nowego typu konta w zależności np. od obywatelstwa, miejsca zamieszkania czy poziomu dochodów klienta. W ten sposób ma zostać zapewniony niedyskryminacyjny dostęp do podstawowych usług płatniczych.

Ponadto projekt ustawy reguluje także zasady funkcjonowania stron internetowych zawierających porównywarki rachunków płatniczych. Wykaz porównywarek spełniających ustawowe wymagania będzie prowadzony przez Komisję Nadzoru Finansowego.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies