Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Minister nie posłuchał. Podpisał rozporządzenie, przeciwko któremu protestowały sieci bankomatów

Zdaniem operatorów bankomatów nowe prawo skutkować będzie likwidacją urządzeń w mniejszych miejscowościach

Przykra wiadomość dla operatorów bankomatów w Polsce. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji podpisał rozporządzenie, które dla części z właścicieli tych urządzeń oznaczać będzie konieczność przeprowadzenia sporych inwestycji. Chodzi o tzw. rozporządzenie ws. ochrony wartości pieniężnych przechowywanych i transportowanych przez przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne.

Przeczytajcie także: Sieci bankomatowe boją się nowego prawa

Część firm zarządzających sieciami bankomatowymi nad Wisłą starała się o dalsze konsultacje i zmianę rozporządzenia. Ich zdaniem wejście w życie nowego prawa w kształcie zaproponowanym przez MSWiA oznacza likwidację bankomatów w mniejszych miejscowościach. Rozporządzenie nakazuje instalację w urządzeniach tzw. systemu neutralizującego banknoty w przypadku wykrycia próby włamania. Zdaniem pomysłodawców takiego prawa ma to ograniczyć liczbę ataków na maszyny z wykorzystaniem materiałów wybuchowych.

Jednak operatorzy twierdzili, że zawarta w rozporządzeniu definicja systemu neutralizującego zakłada zniszczenie jedynie 20 proc. powierzchni banknotów. Tymczasem banki są zobowiązane do przyjmowania na wymianę pieniędzy zniszczonych nawet w 25 proc. Zatem zdaniem operatorów bankomatów nowe prawo będzie nieskuteczne, a jednocześnie wymaga sporych inwestycji w instalację nowych systemów. Wartość tych inwestycji ma sięgać co najmniej 250 mln zł w skali kraju. Zaowocuje to pogorszeniem kondycji ekonomicznej operatorów urządzeń i koniecznością wycofania z rynku bankomatów o niskiej lub zerowej rentowności, które zwykle zlokalizowane są w mniejszych miejscowościach.

Przeczytajcie także: IT Card inwestuje w spółkę mPay

Jak widać jednak, argumentacja firm zarządzających sieciami bankomatowymi nie wywarła wrażenia na szefostwie MSWiA. Rozporządzenie zostało podpisane 15 września bieżącego roku. Więcej na temat nowego prawa oraz o jego skutkach możecie przeczytać w tekście Zdaniem branży bankomatowej nowe rozporządzenie MSWiA to koszt min. 250 mln zł. Urządzenia mogą zniknąć z małych miejscowości?

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies