Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Tak tyją aplikacje bankowe. Zobaczcie, ile w ciągu pięciu lat przybrała na wadze bankowość mobilna w Polsce

Cięższe są aplikacje bankowe przeznaczone na urządzenia z systemem iOS, ale te na Androida rosną szybciej

Choć zestawienie aplikacji bankowych pod kątem ich wagi liczonej w MB można potraktować w kategoriach ciekawostki, to jednak warto pamiętać, że wielkość ma tu pewne znaczenie. Ciężka apka utrudnia pobieranie i aktualizację za pośrednictwem połączenia mobilnego a korzystanie z publicznych sieci WiFi do zarządzania aplikacją bankową niesie ze sobą pewne ryzyko. Teoretycznie więc im apka lżejsza tym łatwiej zadbać o posiadanie jej aktualnej wersji.

Przeczytajcie także: Małe jest piękne? Niekoniecznie, ale wielkość ma znaczenie

Z drugiej strony jednak ważniejsze niż rozmiar aplikacji są jej funkcjonalność i wygląd, a ich poprawianie zwykle generuje presję na wzrost wielkości apki. Dążenie do zmniejszenia rozmiaru nie powinno być celem samym w sobie. Niemniej zastanawiające jest, że aplikacje o porównywalnej liście funkcji czy jakości grafiki mogą zabierać tak różną ilość pamięci.

Jak wynika z danych zawartych w markecie Google Play, najlżejszą aplikację posiada aktualnie BOŚ – zabiera 6,6 MB. Najcięższą zaś oferuje ING – ta waży aż 248 MB. Różnica między programami BOŚ a ING może nie dziwić, bo pod względem listy opcji i dostępnych usług aplikacja ING bije na głowę apkę BOŚ. Ale różnica między funkcjonalnością ING a np. IKO czy aplikacją mBanku nie jest duża. Obie ważą jednak kilka razy mniej niż Moje ING mobile.

Przeczytajcie także: Aplikacją mPay także zapłacicie na autostradzie

Jeśli chodzi o aplikacje na urządzenia z systemem iOS, najmniejszą również oferuje BOŚ, a największą – Citi Handlowy. Tu różnice są jeszcze większe niż w przypadku aplikacji na Androida. Szczegóły w tabeli pod tekstem.

Co ciekawe w porównaniu z rokiem 2016, gdy serwis cashless.pl po raz pierwszy przygotował zestawienie aplikacji bankowych pod względem ich rozmiaru, programy szybko przybierają na wadze. O ile pięć lat temu średnio aplikacja bankowa w markecie Google Play miała 13,8 MB, obecnie jest to już 55,7 MB, czyli cztery razy więcej. Apki na iOS są z założenia większe, ale rosną wolniej niż te na Androida. W 2016 r. ważyły średnio 48,2 MB, a obecnie – 139,7, czyli ok. trzy razy więcej.Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies