Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Pierwszy polski banknot z kodem QR

Za kilka dni Narodowy Bank Polski wprowadzi do sprzedaży kolekcjonerski, dwudziestozłotowy banknot z kodem 2D

W serwisie Cashless rzadko piszę o gotówce, chyba że w kontekście jej spadającego udziału w obrocie gospodarczym czy przy okazji wprowadzania na rynek nowych rozwiązań bankomatowych. Tym razem chciałbym zwrócić Waszą uwagę na banknot, który sam w sobie jest ciekawostką i łączy tradycyjną gotówkę z nowoczesnym środowiskiem aplikacji mobilnych.

Przeczytajcie także: Cinkciarz udostępnił aplikację na Apple Watch

24 sierpnia NBP w specjalny sposób upamiętni sześćsetną rocznicę urodzin Jana Długosza. Tego dnia do sprzedaży trafi kolekcjonerski banknot z podobizną tego legendarnego historyka i kronikarza. Jego charakterystyczną cechą będzie kod 2D zwany także kodem QR. Dzięki niemu użytkownicy urządzeń mobilnych będą mogli zalogować się do specjalnego serwisu prowadzonego przez NBP, na którym umieszczono informacje na temat technologii zastosowanych przy produkcji banknotu.

banknot awers

– To pierwszy banknot wydrukowany na papierze umożliwiającym zastosowanie techniki grawerowania laserowego oraz zawierający kod dwuwymiarowy typu 2D wykonany tą techniką – mówi Barbara Jaroszek, zastępca dyrektora departamentu emisyjno-skarbcowego NBP.

Przeczytajcie także: Smart poprawił logowanie głosowe

Banknot zaprojektował Andrzej Heidrich. Jego nakład to 30 tys. sztuk a cena emisyjna – 72 złote. Sprzedaż będzie prowadzona w oddziałach okręgowych NBP oraz przez sklep internetowy NBP „Kolekcjoner”.

A gdy jesteśmy już przy kodach QR. Pamiętajcie, by nie skanować tych, których pochodzenie nie jest Wam znane, np. otrzymanych e-mailem od nieznanego nadawcy. Możecie ściągnąć na swoje urządzenie kłopoty, np. w postaci złośliwego czy groźnego oprogramowania.

KATEGORIA
APLIKACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies