Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Unijna dyrektywa PSD3 może ułatwić dostęp do cashbacku. Wypłaty gotówki w kasie będą możliwe nawet bez zakupów

Aby skorzystać z cashbacku należy zapłacić kartą choćby za najdrobniejsze sprawunki

– Sukces kart płatniczych, w zakresie rozwoju zasięgu akceptacji i dynamicznego wzrostu liczby transakcji, znalazł pewne odbicie w nowych regulacjach. Terminale płatnicze są w nich wskazywane jako ważny kanał dostępu do gotówki, zaraz obok sieci bankomatów. Należy więc liczyć się ze sprzyjającym klimatem dla popularyzacji usługi cashback – uważa Michał Polasik, prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Przeczytajcie także: Carrefour rozszerza ofertę usług finansowych

Obecnie aby skorzystać z cashbacku, a więc wypłaty gotówki ze sklepowej kasy, trzeba najpierw zrobić zakupy i wyrazić chęć płatności za nie za pomocą karty bankowej. Maksymalna kwota takiej wypłaty to 1000 zł, ale możliwość skorzystania z tej opcji właściciel sklepu może uzależnić od posiadania gotówki w kasie. Wypłata nie musi być jednak równa wartościom banknotów. Zasadniczo więc w ramach cashbacku można wypłacić np. 15 czy 75 zł.

– Proponowane przez Komisję Europejską zmiany zakładają, że sprzedawcy detaliczni będą mogli wypłacać gotówkę klientom, nawet bez konieczności uzyskania licencji lub bycia agentem instytucji płatniczej i bez obowiązku realizowania przez konsumenta zakupów w sklepie. Limit takiej wypłaty zaproponowano w projekcie na 50 euro. Z naszej perspektywy, usługa cashback już dziś zapewnia konsumentom szeroki dostęp do gotówki, zwłaszcza w miejscach, gdzie nie ma bliskości oddziału banku oraz daje swobodę i możliwość wyboru, a zmiana regulacyjna dodatkowo uprości realizację tej transakcji – uważa Joanna Erdman, prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa.

Przeczytajcie także: Polacy są zainteresowani cashbackiem

Fundacja od dłuższego czasu promuje cashback. Badanie zrealizowane dla niej w 2022 r. pokazało, że aż połowa Polaków zainteresowana jest możliwością wypłaty gotówki podczas płatności kartą za zakupy w punkcie handlowym. Ze strony konsumentów jest to najbardziej pożądana dodatkowa usługa realizowana poprzez terminal płatniczy. Najchętniej z połączonej usługi płatności kartą i wypłaty gotówki korzystają osoby młode. W przedziale wiekowym 18-24 lat jest ich aż 72 proc. oraz ponad 2/3 (62 proc.) w grupie 25-39 lat.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies