Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Banki mają problem z kartami przedpłaconymi

Zdaniem Komisji Nadzoru Finansowego karty pre paid wydawane coraz częściej przez polskie banki, nie mogą być anonimowe

Kilka dni temu KNF wysłała w tej sprawie do banków działających w Polsce specjalne pismo, które jeszcze dziś ma zostać opublikowane na jej stronie internetowej.

W piśmie tym KNF zauważa, że wiele polskich instytucji wydaje tzw. karty przedpłacone, które reklamowane są jako pieniądz elektroniczny i połączone są z rachunkiem technicznym umożliwiającym doładowywanie ich przelewem bankowym czy przekazem pocztowym. Rachunek i karta są bezimienne i anonimowe co oznacza, że bank nic nie wie o klientach używających tych kart, a od środków zgromadzonych na kontach technicznych nie jest odprowadzana składka na rezerwę obowiązkową.

Przeczytaj także: Karta na wakacjach może się przydać

W piśmie do banków KNF podkreśla, że takie działanie jest niezgodne z obowiązującymi przepisami. Jej zdaniem aby karta przedpłacona mogła być uważana za pieniądz elektroniczny, nie może służyć do płatności w sklepach, które nie mają umowy bezpośrednio z wydawcą karty. Innymi słowy w opinii KNF pieniądzem elektronicznym jest karta wydawana np. przez sieć marketów dla swoich klientów, ale visa czy mastercard sprzedawane przez bank i powszechnie akceptowane – już nie.

KNF wnioskuje więc, że karty przedpłacone wydawane dziś przez banki nie mogą być anonimowe, a rachunki połączone z tymi kartami powinny być prowadzone na podstawie formalnej umowy podpisanej między wydawcą pre paida a klientem. Banki muszą także odprowadzać składkę na rezerwę obowiązkową w NBP od środków zgromadzonych na tych rachunkach na tych samych zasadach, jak odprowadzają rezerwę od środków na rachunkach oszczędnościowych.

Pismo KNF to kolejny cios w biznes kartowy banków. Po tym jak obniżono interchange, czyli prowizję odprowadzaną do nich przez sklepy z tytułu przyjętych płatności kartami, pre paidy stały się pomysłem na zrekompensowanie spadku przychodów. Interchange na kartach przedpłaconych jest wyższa niż na debetowych, a do tego karty te umożliwiają generowanie dodatkowych przychodów.

Przeczytaj także: Polska na czwartym miejscu w Europie pod względem liczby terminali zbliżeniowych

Wiele wskazuje jednak na to, że ta strategia będzie musiała zostać zmieniona. Banki do końca lipca mają czas na ustosunkowanie się do pisma KNF.

Z moich informacji wynika, że KNF zainteresowała się kartami przedpłaconymi po tym, jak nadzór bankowy z Niemiec zwrócił uwagę na dużą liczbę anonimowych kart przedpłaconych wydanych przez polskie banki, posiadających numer rachunku w standardzie IBAN i obecnych na niemieckim rynku. Zdaniem niemieckiego nadzoru takie karty mogą służyć praniu brudnych pieniędzy.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies