Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
NBP kupił akcje KIR od Pekao

Bank centralny jest teraz największym udziałowcem w spółce zarządzającej systemem Elixir

Narodowy Bank Polski, który już wcześniej był akcjonariuszem Krajowej Izby Rozliczeniowej, powiększył swoje udziały w spółce z ok. 6 proc. do ok. 40 proc. Natomiast udziały Pekao spadły do ok. 6 proc. W rezultacie bank ten ma taką samą liczbę akcji KIR jak większość pozostałych akcjonariuszy. NBP zapłacił Pekao ok. 44 mln zł za przejęty pakiet akcji izby.

Przeczytajcie także: Polska karta nie dostanie ulgi w interchange

Z nieoficjalnych informacji wynika, że transakcję sfinalizowano w lipcu tego roku. Zakup akcji KIR przez NBP był planowany od dawna. Możliwość taką dała jedna z nowelizacji ustawy o usługach płatniczych, która weszła w życie jesienią 2013 roku. Już wtedy mówiło się, że ustawa dająca bankowi centralnemu prawo do zakupu akcji spółek infrastrukturalnych, w pierwszej kolejności przyda się właśnie przy przejęciu akcji KIR.

KIR to największa w Polsce izba rozliczeniowa, zarządzająca m.in. systemami Elixir i Express Elixir oraz budująca system rozliczeń kartowych. Przez systemy KIR przechodzi większość przelewów realizowanych przez klientów banków w Polsce. Udziałowcy izby to kilkanaście instytucji finansowych mających po niecałe 6 proc. akcji. Większość z nich to banki komercyjne.

Przeczytajcie także: Odwracacie się od bankomatów. Zapłacicie za to z własnej kieszeni

Dwa z nich, czyli Pekao i BZ WBK, w wyniku kolejnych fuzji i przejęć mniejszych konkurentów powiększyły swoje udziały w KIR do odpowiednio 34,4 proc. i 14,2 proc. To sól w oku banków, które mają mniej. Na razie swoje udziały sprzedał tylko Pekao.

Zmiany właścicielskie w KIR to efekt lobby kilku banków, których udziały w rynku przelewów w Polsce są o wiele większe, niż ich reprezentacja w akcjonariacie izby. Utrudnia to sprawne zarządzanie spółką. Przykładem tego jest choćby proces wdrażania systemu Express Elixir. Prace nad nim trwają już dobre kilka lat, a wciąż tylko kilka banków do niego weszło.

Przejęcie akcji przez NBP ma ułatwić zarządzanie spółką i może być korzystne dla polskiej karty płatniczej. KIR ma być kluczowym elementem tego projektu i będzie odpowiadał za rozliczanie transakcji wykonywanych tym instrumentem.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies