Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Jakie błędy w sieci popełniacie najczęściej?

Oto prosty test pokazujący jak bardzo podatni jesteście na ataki cyberprzestepców. Sprawdźcie się...

Wasze zwyczaje, gdy jesteście online mogą pomóc ochronić tożsamość cyfrową czyli Wasze dane i pieniądze, ale też mogą sprawić, że staną się one łatwym celem dla przestępców. Kaspersky Lab przygotował quiz, który pozwola internautom ocenić, czy ich zachowanie w sieci jest bezpieczne. Znajdziecie go tutaj.

Jak bardzo jesteście podatni na przestępstwa z udziałem cyberprzestępców? Sprawdźcie sami. Przyznam, że chociaż nie uważam się za cyfrowo wykluczonego, okazało się, że jestem raczej łatwym celem ataków. Zresztą podobnie wypadło w nim 80 proc. badanych.

Przeczytajcie także: Blik wkrótce w warszawskich autobusach

Poniżej pytania, na które udzieliłem niewłaściwej odpowiedzi.

Pytanie nr 5. Na której z poniższych stron wprowadziłbyś swoje dane bez wahania?

To pytanie ma wykazać, czy potraficie zidentyfikować stronę phishingową, czyli sfałszowaną witrynę mającą na celu kradzież Waszych danych. Jedyna prawidłowa odpowiedź to nr 4. Pozostałe trzy propozycje przedstawiają phishingowe strony WWW wykryte przez ekspertów z Kaspersky Lab. Wprowadzając jakiekolwiek dane na takich stronach przekazujecie je wprost w ręce cyberprzestępców.

Pytanie nr 9. Strona wymaga stworzenia skomplikowanego hasła. Jak je zapamiętasz?

Najbezpieczniejsze możliwości to zapamiętanie hasła lub wykorzystanie specjalnego programu. Wszystko, co zapiszecie na kartce, w przeglądarce, na komputerze lub w telefonie, może zostać skradzione i wykorzystane do przechwycenia Waszego konta (np. w serwisie społecznościowym).

Pytanie nr 11. Wprowadziłeś login i hasło na stronie poczty. Przeglądarka oferuje Ci zapisanie haseł, aby automatycznie były uzupełniane w przyszłości. Co zrobisz?

Co jest nie tak z zapisywaniem haseł w przeglądarce? Nawet jeżeli robicie to na osobistym urządzeniu, do którego nikt poza Wami nie ma dostępu, w internecie istnieją szkodliwe programy, które powstały w celu wyszukiwania zapisanych haseł i przesyłania ich do cyberprzestępców.

Przeczytajcie także: Potrzebne zmiany w sposobach autoryzacji transakcji

Pytanie nr 13. Czy tworzysz kopie zapasowe swoich plików, aby można było je przywrócić, jeśli zajdzie taka potrzeba?

Okej, codzienne tworzenie kopii zapasowej wszystkich Waszych plików to może być lekka przesada. Jeżeli jednak nie chcecie stracić swoich danych, np. dokumentów lub zdjęć, w wyniku awarii, infekcji lub kradzieży urządzenia, regularne wykonywanie kopii zapasowej ma sens.

Pytanie nr 14. Skąd zazwyczaj pobierasz aplikacje, filmy, książki i gry?

Oczywiście, najlepiej byłoby nie pobierać niczego, jednak w przypadku większości użytkowników jest to raczej niemożliwe. Aby zminimalizować ryzyko trafienia na zainfekowaną stronę WWW lub szkodliwą aplikację ukrywającą się pod postacią legalnego programu, bądźcie ostrożni podczas wybierania źródeł danych, które ściągacie. Najlepszym rozwiązaniem jest pobieranie ze znanych serwisów z aplikacjami, muzyką i filmami.

Z powyższego wyciągnąłem dwa zasadnicze wnioski:
- nie potrafię odróżnić fałszywej od prawdziwej strony Allegro. A kto by potrafił na wszystkich przykładach wygląda ona prawie tak samo, a jedyną różnicą jest adres, który dosyć trudno zidentyfikować, gdy w grę wchodzą protokoły bezpiecznego logowania się
- nie powinienem pozwalać na zapamiętywanie haseł przez przeglądarkę, ale to znacznie utrudniłoby mi pracę. Nie sposób zapamiętać haseł do wszystkich stron i serwisów internetowych, z których korzystam, zwłaszcza że eksperci doradzają, aby za każdym razem hasło było inne.

Doprawdy, ciężkie jest życie internauty.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies