Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Dała się oszukać na 130 tys. zł, bo myślała, że pomaga policji w walce z hakerami

Kobieta pozwoliła zaciągać przestępcom na swoje nazwisko kredyty, bo wmówili jej, że są z policji i próbują zdemaskować cyberprzestępców okradających bankowe konta

Ta sytuacja jest tak nieprawdopodobna, że gdybym napisał o niej jutro, czyli 1 kwietnia, na pewno nie uwierzylibyście, że miała miejsce. A jednak to wszystko wydarzyło się naprawdę. Ofiarą wariacji przestępstwa "na wnuczka" padła kobieta, która wczoraj zgłosiła się do sądeckiej komendy policji.

Przeczytajcie także: mBank ostrzega przed cyberatakiem

Otóż poszkodowana została nabrana przez oszusta podającego się za funkcjonariusza policji. Dzwonił do niej kilkakrotnie między 22 a 24 marca, informując ją, że prowadzi działania przeciw hakerom włamującym się na bankowe konta internetowe. Następnie poinformował ją, że padła ofiarą takiej przestępczości i nakłonił ją do otwarcia rachunków, we wskazanych przez niego bankach. Kobieta miała mu przekazać kody internetowego dostępu do tych kont i w ciągu kilku dni wziąć w tych bankach kredyty.

Policja pisze w komunikacie, że przestępca informował ją, iż kredyty są fikcyjne, a w policyjną akcję zaangażowana jest nie tylko ona, ale i przedstawiciele banków. Kobieta zgodnie z instrukcją oszusta wzięła w bankach kredyty na kwotę ponad 130 tys. zł. Finalnie oszust mając dostęp do tych kont, przelał tę kwotę na inne rachunki bankowe.

Przeczytajcie także: Alior nie wierzy w technologię finger vein

Policja podkreśla, że dla uprawdopodobnienia całej sytuacji oszust zasugerował poszkodowanej, aby sprawdziła jego tożsamość dzwoniąc pod numer 997. Kobieta wykonała to polecenie, ale bez rozłączenia poprzedniej rozmowy. W rezultacie wydawało się jej, że zadzwoniła na policję podczas gdy w rzeczywistości potwierdzenie tożsamości otrzymała od złodzieja, z którym połączenia nie przerwała.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies