Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partner merytoryczny

Ważny dzień dla branży płatniczej w Polsce. Rusza nowy system biletowy we Wrocławiu

Dziś stolica Dolnego Śląska dołącza do kilku miast na świecie dysponujących najnowocześniejszym obecnie systemem płatności za przejazdy komunikacją miejską

8 marca 2018 roku zapisze się w historii polskiej branży płatniczej. Dziś we Wrocławiu rusza nowy system biletowy wzorowany na podobnym rozwiązaniu działającym od kilku lat w Londynie. Wrocław jest pierwszym tak dużym miastem w Polsce, które zdecydowało się postawić na tę innowację. Jej charakterystyczną cechą i jedną z najważniejszych zalet jest możliwość opłacenia przejazdu kartą zbliżeniową, która staje się biletem. Oznacza to, że system nie wymaga drukowania papierowego kartonika jako dowodu wniesienia opłaty.

Operatorem nowego systemu jest Mennica Polska, która wdrożyła go wybierając do współpracy spółkę First Data Polcard jako agenta rozliczeniowego i procesora płatności. System wykorzystuje rozwiązania Mastercarda i Visy umożliwiające zakup i kontrolę biletów przy użyciu kart zbliżeniowych. Rozwiązanie płatnicze do kasowników akceptujących karty zbliżeniowe dostarczyła firma Centreo.

Przeczytajcie także:  Śladem Wrocławia podąża Bydgoszcz

Jak wspomniałem wrocławski projekt jest pierwszym systemem typu open payment wdrożonym w tak dużym mieście jak stolica Dolnego Śląska i obejmującym całą aglomerację. – Ten projekt pokazuje, że dla First Daty transport jest strategicznym obszarem rozwoju płatności bezgotówkowych z wykorzystaniem technologii zbliżeniowej – mówi Krzysztof Polończyk z zarządu FDP. Wcześniej podobne projekty zrealizowano w mniejszych ośrodkach, jak Jaworzno, Rybnik, Świebodzice a ostatnio Łódź, gdzie testowany on jest na dwóch liniach tramwajowych.

Jak to ma działać? W pojazdach wrocławskiej komunikacji pojawiło się ponad 3 tys. nowych kasoterminali. Na ekranie takiego urządzenia należy wybrać rodzaj biletu i zbliżyć kartę płatniczą, smartfon lub kartę miejską Urbancard. Kasownik zamienia numer karty płatniczej i informacje o transakcji w token czyli bezpieczny i anonimowy ciąg cyfr a następnie przesyła go do centrali systemu. Stamtąd przekazywany jest do First Daty, która autoryzuje i rozlicza transakcję.

Przeczytajcie także:  Duża zmiana we wrocławskiej komunikacji

– Kontrola biletów z użyciem mobilnego czytnika polega na sprawdzeniu, czy dana karta ma odpowiadający token w systemie centralnym, czyli czy został nią opłacony przejazd. Urządzenie kontrolera ma możliwość sprawdzenia wyłącznie ważności biletu. Wszystkie pozostałe zapisane na karcie dane nie są dla kontrolera dostępne – zapewnia Kamila Kaliszyk, dyrektor ds. rozwoju rynku w polskim oddziale Mastercard Europe.

Z kolei Jakub Kiwior, szef Visy na Polskę i Węgry podkreśla, że według najnowszych badań reprezentowanej przez niego organizacji prawie 9 na 10 Polaków dokonało już płatności zbliżeniowej. – Wrocławskie kasowniki przyjmujące płatności bezstykowo należą do najnowocześniejszych tego typu rozwiązań w Europie. Dlatego jestem przekonany, że pasażerowie szybko polubią nowy sposób płatności za bilety komunikacji miejskiej – uważa przedstawiciel Visy.

Co ciekawe kilka kolejnych polskich miast już pracuje nad zastosowaniem u siebie rozwiązań podobnych do systemu wrocławskiego. Wśród nich wymienia się m.in. Białystok, Bydgoszcz oraz Trójmiasto. Nad unowocześnieniem systemu biletowego myśli także Warszawa, ale niedawno szef spółki odpowiadającej za organizację transportu w stolicy ostudził emocje mówiąc, że zmiana obecnie funkcjonującego tu rozwiązania może nastąpić najwcześniej za kilka lat.

Kategoria

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Jacek Uryniuk

Redaktor naczelny
Aktywny od: 22.01.2015
Dodał: 2861 artykułów

Inne artykuły tego autora:

Litwa idzie o krok dalej w pomaganiu fintechom. Tworzy piaskownicę regulacyjną dla projektów w technologii blockchain

Tuż za granicą Polski może powstać wylęgarnia fintechów specjalizujących się w wykorzystaniu łańcucha bloków

mBank wprowadza ciekawy mechanizm promowania kantoru walutowego. Mniejsze firmy będą mogły zaoszczędzić nawet 200 zł na przelewie

Klienci kantoru walutowego mBanku będą mogli zbierać punkty, którymi następnie zapłacą za przelewy zagraniczne

Google przywraca płatności na zegarkach. Niestety, na razie nie w Polsce

Przy okazji rebrandingu systemu operacyjnego na smartwatche amerykańska firma rozszerza dostępność Google Pay na urządzenia ubieralne

Garmin Pay to drugi międzynarodowy "pay" w Polsce. Rynek czeka jeszcze na trzeci. Sprawdźcie, co wiecie na temat tych rozwiązań

Zapraszam na quiz, w którym przetestujecie swoją wiedzę na temat znanych na całym świecie systemów płatności mobilnych

Awans w First Data Polska. Spółka ma wreszcie nowego prezesa

Firmą pokieruje Krzysztof Polończyk, który już od kilku miesięcy pełni obowiązki szefa First Daty w Polsce

Pokaż wszystkie artykuły tego autora →

Zapiszcie się do newslettera

Najczęściej czytane

IgoriaCard wreszcie startuje. Od dziś możecie ją mieć za 30 zł

Dostępna jest także wirtualna wersja karty za 15…

Zmiany w PKO. Awanse Macierzyńskiego i Wałacha

Reorganizacja, która pociągnęła za sobą zmiany personalne w…

Cashless na Youtube

ECcynqbM-54
Nie możecie się dostać na konto? Karta nie działa? Awaria w banku? Chcecie się podzielić informacją, która może być ciekawa dla innych? Napiszcie do nas.