Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partner merytoryczny

Banki mają problem z kryptogiełdami. Jednak nie wszystkie wypowiadają umowy platformom handlującym np. bitcoinem

Żadna z instytucji nie powita operatora giełdy kryptowalutowej z otwartymi rękoma. Ale są takie, które być może otworzą mu jeszcze rachunek

Już cztery banki działające na polskim rynku poinformowały o wypowiedzeniu umów firmom prowadzącym platformy umożliwiające inwestycje w kryptowaluty. BZ WBK, mBank i Pekao komunikowały, że muszą to zrobić w myśl ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. Ostatnio dołączył do nich Alior, o czym mogliście przeczytać tutaj. Wcześniej pismo w tej sprawie wysłała do nich Komisja Nadzoru Finansowego. Więcej o tym tutaj.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że decyzję o zaprzestaniu obsługi firm oferujących platformy kryptowalutowe podjął też PKO BP. Ale biuro prasowe tej instytucji zapytane o to odpowiada wymijająco. – Jak każda inna instytucja finansowa, bank zobligowany jest do wdrożenia polityki oceny ryzyka prania pieniędzy i finansowania terroryzmu oraz stosowania w określonych przypadkach wzmożonych środków bezpieczeństwa finansowego. W związku z tym, do czasu uregulowania przez organy nadzoru kwestii kryptowalut, bank realizuje ostrożnościową politykę nawiązywania i prowadzenia relacji z podmiotami wymieniającymi waluty na kryptowaluty – mówi Joanna Fatek z PKO BP.

Przeczytajcie także: Czesi już mają mojeID. Polacy muszą poczekać

Podobnie jak wymienione wyżej instytucje do tematu otwierania rachunków kryptogiełdom podchodzi ING, choć nie mówi o zamykaniu rachunków już obsługiwanych przez siebie platform. – Nie zamykamy kont klientów indywidualnych dokonujących obrotu kryptowalutami, o ile środki na finansowanie ich zakupu nie pochodzą z przestępstwa. W przypadku firm – nie podejmiemy współpracy z giełdami kryptowalut – mówi Miłosz Gromski z biura prasowego ING.

Giełda kryptowalut nie ma co liczyć na uruchomienie rachunku prawdopodobnie także w Citi. – Nie mieliśmy i nie mamy wśród swoich klientów kantorów bitcoinowych. Niemniej, stanowisko KNF przyjmujemy ze zrozumieniem i będziemy postępować zgodnie z podejściem zaprezentowanym przez regulatora – mówi Dorota Szustek-Rustecka, rzeczniczka Handlowego. O braku wśród swoich klientów platform wymiany walut cyfrowych mówi także Credit Agricole. – Nie prowadzimy rachunków dla podmiotów prowadzących giełdy kryptowalut. Uważnie monitorujemy tego typu transakcje realizując obowiązki związane z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu – zaznacza Agnieszka Gorzkowicz z CA.

Natomiast nie do końca jednoznacznie na temat współpracy z operatorami platform wymiany cyfrowych pieniędzy wypowiadają się przedstawiciele Millennium. – Monitorujemy ryzyko związane z obrotem kryptowalutami. Możemy wypowiedzieć umowę rachunku prowadzonego na rzecz firmy zajmującej się obrotem kryptowalutami m.in. w przypadku, kiedy zachodzą przesłanki wskazujące na prowadzoną przez nią działalności niezgodnie z prawem – wskazuje Agnieszka Kubajek z biura prasowego banku. Jasnej deklaracji w tej sprawie unika też BGŻ BNP Paribas.

Przeczytajcie także: Nowe zagrożenie dla mobilnych klientów. Raiffeisen Polbank ostrzega 

Są jednak takie instytucje, w których giełdy kryptowalut wciąż mogą założyć konto. – Ryzyko związane z kryptowalutami jest na bieżąco monitorowane, jednak do czasu uregulowania przez organy nadzorcze kwestii związanych z obrotem walutami wirtualnymi bank nie wypowiada umów klientom inwestującym w kryptowaluty czy klientom pośredniczącym w inwestycjach w kryptowaluty. Jednocześnie wobec wszystkich klientów bank stosuje adekwatne środki bezpieczeństwa finansowego zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu – informuje Bartosz Trzciński, rzecznik Banku Pocztowego.

Przedstawiciel BP dodał, że rozmowy na ten temat w banku trwają i stanowisko to może się w każdej chwili zmienić. Podobnie jest w Raiffeisen Polbanku. Jak mówi Sławomir Czajkowski z biura prasowego tej instytucji, aktualnie bank analizuje zagadnienie i do końca pierwszego kwartału zamierza wypracować kompleksowe podejście do kwestii kryptowalut. Rachunków obsługiwanych nie zamyka, ale nowych już nie otwiera.

Należy zaznaczyć, że wszystkie banki odrzucają jakąkolwiek możliwość współpracy z kryptogiełdami, które łamią prawo. Problem w tym, że podmioty te w większości formalnie działają legalnie i nawet umieszczenie ich przez KNF na liście ostrzeżeń publicznych (ostatnio trafiły na nią dwie giełdy) tego nie zmienia. Kryptogiełdy, które nie będą miały rachunku w złotych, mogą próbować zakładać konta w zagranicznych bankach np. w euro i prowadzić działalność nie obsługując przelewów w krajowej walucie. Mogą też przenieść się za granicę. Jeśli rzeczywiście o to chodzi nadzorowi, to warto zadać pytanie, czy takie działanie nie spowoduje powstania szarej strefy obrotu kryptowalutami, który odbywać się będzie bez jakiekolwiek nadzoru.

Kategoria

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Tomasz Jurczak

Redaktor
Aktywny od: 24.08.2017
Dodał: 151 artykułów

Inne artykuły tego autora:

Innovation Hub KNF-u zauważony. Polska w gronie 15 krajów wspierających fintechy

Choć rozwiązanie wprowadzone przez KNF to jeszcze nie najbardziej pożądana piaskownica regulacyjna, to jednak zostało zauważone w opublikowanym właśnie raporcie Komitetu Bazylejskiego

Potrzebują pieniędzy na popularyzację bitcoina. Zbierają 1 proc. podatku na szkolenia o kryptowalutach

Podczas gdy instytucje w naszym kraju starają się blokować rozwój rynku cyfrowych walut, Polskie Stowarzyszenie Bitcoin postanowiło wykorzystać przysługujące mu prawo do pozyskania funduszy z podatków

Kupujecie smartfonem bilety na autobusy we Wrocławiu? Po 8 marca SkyCash może nie zadziałać

To efekt zmian wprowadzanych przez Mennicę Polską, która jest operatorem nowego systemu biletowego w stolicy Dolnego Śląska

Accenture: blockchain będzie odgrywał kluczową rolę na rynku i na zawsze zmieni biznes

Nowa technologia umożliwiająca współpracę pomiędzy firmami bez konieczności długotrwałej budowy zaufania może całkowicie zmienić relacje biznesowe

4 mln przesyłek. Duża akcja edukacyjna Visy dotycząca kart płatniczych

Specjalny poradnik dotyczący kart trafił lub w najbliższym czasie trafi do czterech milionów gospodarstw domowych w Polsce

Pokaż wszystkie artykuły tego autora →

In English

Uber To Move Its Polish Office to Kyiv

The managers from Uber's Polish office are looking…

Poland's PKO App Number One Among World's 100 Biggest Banks

The ranking was published in Retail Banker International…

Masterpass Is Now Available at Fifth Bank In Poland

The solution makes online card payments easier

See all articles in English →

Zapisz się do newslettera

Najczęściej czytane

Operator aplikacji JustDrive: to Orlen zerwał umowę

Firma wydała wreszcie oświadczenie, w którym tłumaczy dlaczego…

Czy to już koniec aplikacji JustDrive? Zniknęła z App Store i Google Play

Firma nie komentuje nagłego zawieszenia działania aplikacji, z…

Uber przenosi swoje biuro z Warszawy do Kijowa. W Polsce ma zostać tylko zespół UberEats

Kadra zarządzająca polskim oddziałem Ubera już znalazła lub…

IKO wygrywa w rankingu aplikacji 100 największych banków na świecie

Ranking publikuje w marcowym numerze magazyn Retail Banker…

Nie możecie się dostać na konto? Karta nie działa? Awaria w banku? Chcecie się podzielić informacją, która może być ciekawa dla innych? Napiszcie do nas.