Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partner merytoryczny

Hybryda może się sprawdzić nie tylko w motoryzacji. KIR proponuje nowe podejście do problemu trwałego nośnika

Spółka rozpoczyna testy trzech różnych systemów służących do wysyłki dokumentów regulacyjnych do klientów banków

Trwają prace nad tzw. sektorowym systemem służącym do przesyłania ważnych dokumentów przez banki do ich klientów. Chodzi np. o nowe cenniki czy regulaminy. Prace prowadzi Związek Banków Polskich, a zostały podjęte na skutek postępowań wszczętych przeciwko kilkunastu instytucjom finansowym z Polski przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wielu czytelników Cashless zapewne problem trwałego nośnika dobrze zna. Pozostałych odsyłam do wcześniejszych publikacji na temat trwałego nośnika, które można znaleźć np. tutaj.

Przeczytajcie także: Oto nowy pomysł na trwały nośnik

Kilka dni temu ZBP rozesłał do banków ankietę, w której prosi o wskazanie preferowanego przez nich rozwiązania problemu trwałego nośnika. Wśród możliwych opcji do wyboru znalazł się system zwany KIR Pieczęć elektroniczna wykorzystujący podpis elektroniczny, dwa systemy wykorzystujące technologię blockchain, przygotowane wspólnie przez KIR firmy IBM i Billon, oraz rozwiązanie proponowane przez Biuro Informacji Kredytowej przygotowane z Billonem i również wykorzystujące blockchain.
W ankiecie nie ma rozwiązania opartego o tzw. WORM, czyli masową pamięć obiektową, co do którego UOKiK wypowiedział się parę miesięcy temu pozytywnie.

Przeczytajcie także: UOKiK dał bankom czas na rozwiązanie problemu trwałego nośnika

Zdaniem Roberta Trętowskiego, wiceprezesa zarządu KIR, ze względu na fakt, że reprezentowana przez niego spółka jest własnością banków, wydaje się, że to właśnie KIR powinien być naturalnym wyborem jako dostawca rozwiązania, jeśli banki – w sektorowym systemie komunikacji z klientami - zdecydują się postawić na trwały nośnik. Trętowski uważa jednak, że błędem byłoby decydowanie w tym momencie o technologii, w jakiej system miałby być tworzony. – Dlatego jesteśmy zdania, że najpierw proponowane koncepcje należałoby przetestować - właśnie dwa takie testy uruchomiliśmy - i przedstawić bankom raport z wynikami, na podstawie którego łatwiej będzie podjąć decyzje o wyborze koncepcji – stwierdził przedstawiciel KIR-u.

W opinii Roberta Trętowskiego, najlepszym rozwiązaniem kwestii trwałego nośnika będzie postawienie na system hybrydowy wykorzystujący różne technologie. Dzięki temu każdy bank miałby swobodę decydowania o tym, w jaki sposób - dziś czy w przyszłości - wysyłać dokumenty regulacyjne do swoich klientów.

Zostaw komentarz

Jacek Uryniuk

Redaktor naczelny
Aktywny od: 22.01.2015
Dodał: 2782 artykułów

Inne artykuły tego autora:

Jest nowy projekt ustawy o terminalach. Ważna zmiana dotyczy firm zwolnionych z obowiązku instalacji urządzeń

Rząd wprowadził zmiany do projektu po analizie uwag nadesłanych w trakcie konsultacji publicznych

Prawie wszystkie POS-y w Polsce akceptują już płatności zbliżeniowo. Trzej operatorzy wymieniają resztki starych urządzeń

Zgodnie z wytycznymi organizacji płatniczych do końca ubiegłego roku cała sieć akceptacji kart nad Wisłą miała zostać wyposażona w terminale NFC

Duża zmiana we wrocławskiej komunikacji. Zobaczcie, jak tam już za chwilę będą płacić za przejazdy

8 marca w stolicy Dolnego Śląska rusza system, dzięki któremu funkcję biletu, także miesięcznego, pełnić będzie mogła karta zbliżeniowa wydana przez dowolny bank

No i KNF ma już departament fintech. Nowy statut instytucji wszedł w życie

Utworzenie departamentu zajmującego się innowacjami technologicznymi to, obok powołania Innovation Hub element strategii wspierania przez polski nadzór branży fintech

Wygraj iPhone’a X z Play Ubezpieczenia. Taki konkurs tylko na Cashless

Jeżeli jeszcze nie zainstalowaliście aplikacji Play Ubezpieczenia, to teraz jest najlepszy moment, by to zrobić

Pokaż wszystkie artykuły tego autora →

In English

Monese Will Compete with Revolut For Polish Customers With Polish-Language Version of Its App

British fintech Monese has launched the Polish-language version…

Uber To Move Its Polish Office to Kyiv

The managers from Uber's Polish office are looking…

Poland's PKO App Number One Among World's 100 Biggest Banks

The ranking was published in Retail Banker International…

See all articles in English →

Zapisz się do newslettera

Najczęściej czytane

Nie możecie się dostać na konto? Karta nie działa? Awaria w banku? Chcecie się podzielić informacją, która może być ciekawa dla innych? Napiszcie do nas.