Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partner merytoryczny
Czerwcowe dane NBP o cenach w bankach: niektóre usługi podrożały o 30 proc., ale za większość nie płacicie więcej niż w grudniu

Czerwcowe dane NBP o cenach w bankach: niektóre usługi podrożały o 30 proc., ale za większość nie płacicie więcej niż w grudniu

Najmocniej podrożały przelewy zlecane za pośrednictwem call center i w oddziałach oraz wypłaty gotówki z bankomatów

Na stronie internetowej Narodowego Banku Polskiego możecie już znaleźć najnowszy raport na temat zmian cen podstawowych usług bankowych w I poł. bieżącego roku. Bank centralny poddał analizie oferty standardowych rachunków rozliczeniowych oraz powiązanych z nimi kart debetowych w 17 największych bankach. Raport może potwierdzić kilka zjawisk obserwowanych w polskiej bankowości.

A więc przede wszystkim widać, że banki starają się zniechęcić klientów do transakcji w oddziałach oraz poprzez call center. Tak chyba odczytać można podwyżki opłat za przelewy zlecane w tych kanałach. I tak przelew wykonywany w placówce banku w czerwcu kosztował średnio już 7,57 zł, podczas gdy w grudniu ubiegłego roku było to 6,98 zł. Najbardziej podrożał jednak przelew zlecany przez call center, bo aż o ok. 30 proc., z 3,31 zł w grudniu 2016 r. do 4,29 zł w czerwcu 2017 r.

Przeczytajcie także: Polskie banki pod lupą Komisji Europejskiej

Nie zmienił się koszt przelewu internetowego. Podobnie jak na koniec ubiegłego roku, w czerwcu 2017 r. wynosił 10 groszy. Wzrosły nieco ceny przelewów ekspresowych. Na przykład te zlecane przez internet – z 5 zł w grudniu do 6,25 zł w czerwcu.

Dane NBP zdają się też wskazywać, że banki zakończyły już dostosowywanie swoich cenników do nowej sytuacji powstałej po wprowadzeniu podatku od aktywów. Wnioskuję to po tym, że średni koszt obsługi rachunku bieżącego nie zmienił się w porównaniu z grudniem i wynosił 4,74 zł miesięcznie. A korzystanie z karty debetowej nawet potaniało – z 5,48 zł w grudniu ubiegłego roku do 5,07 zł w czerwcu 2017 r.

Przeczytajcie także: Oto nowa ciekawa karta od mBanku

Nie mniej widać, że część usług związanych z kartami wciąż jest dla banków kulą u nogi i starają się tę sytuację zmienić. Chodzi przede wszystkim o bankomaty. Po raz pierwszy w historii badań prowadzonych przez NBP pojawiły się bowiem prowizje od wypłat gotówki z bankomatów własnych, wprowadził je np. mBank. W rezultacie średni koszt transakcji gotówkowej w maszynie własnej wzrósł z 0 do 0,19 zł. Podrożały także wypłaty z bankomatów obcych – z 3,61 zł do 4,09 zł, oraz zagranicznych – z 7,40 do 8,09 zł.

Ostatnią ciekawostką z raportu banku centralnego, na którą chciałbym zwrócić Waszą uwagę, jest symboliczny spadek prowizji za przewalutowanie transakcji zagranicznych kartami z 2,82 proc. do 2,76 proc. Czyżby banki przestraszyły się konkurencji ze strony instytucji niebankowych, takich jak na przykład Revolut, które oferują płatności w walutach obcych po cenach dużo niższych? Zobaczymy, czy trend zostanie potwierdzony w kolejnym badaniu NBP.

Kategoria

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Jacek Uryniuk

Redaktor naczelny
Aktywny od: 22.01.2015
Dodał: 2993 artykułów

Inne artykuły tego autora:

Tego chyba jeszcze nie było. Będą sprzedawać ubezpieczenia w grach komputerowych?

Play zaprasza na konferencję prasową, w trakcie której chce zaprezentować ubezpieczenia dla graczy

Brytyjska spółka Billona gotowa na PSD II – dostała licencję tamtejszego nadzoru FCA

Billon już wcześniej miał zezwolenie na działalność na Wyspach, ale konieczność ponownej rejestracji wynikała z wdrożenia tam dyrektywy PSD II

Może i narzekacie na banki, ale i tak im ufacie. Rekordowo wysoki poziom reputacji branży w badaniu TNS

Sondaż przeprowadzony w marcu bieżącego roku dowodzi, że poziom zaufania do branży bankowej oraz jej reputacji jest wyższy niż rok temu oraz wyższy w porównaniu z innymi firmami finansowymi

ZBP opublikował standard Polish API. Są dwie metody potwierdzania tożsamości użytkownika

Związek przedstawił standardy w dwóch wersjach językowych, polskiej i angielskiej

Wreszcie jest Polish API. ZBP na jutro zapowiada publikację standardu w wersji 1.0

Wraz z Polish API Związek Banków Polskich chce też opublikować raport z konsultacji standardu

Pokaż wszystkie artykuły tego autora →

Zapiszcie się do newslettera

Najczęściej czytane

Cashless na Youtube

k_A1sJ-jf1U
Nie możecie się dostać na konto? Karta nie działa? Awaria w banku? Chcecie się podzielić informacją, która może być ciekawa dla innych? Napiszcie do nas.