Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partner merytoryczny

Koniec z drogim roamingiem. Od jutra mobilne bankowanie także za granicą będzie dużo tańsze

Aktualizacja

Od 15 czerwca w całej UE obowiązuje zasada Roam Like at Home, czyli "używaj telefonu jak w domu". Ale uwaga! Lepiej sprawdźcie, jak tę zasadę wdrożył Wasz operator

Drogi internet w komórce podczas zagranicznych wyjazdów uniemożliwia normalne korzystanie z usług bankowych. No bo jak sprawdzić w aplikacji saldo lub zablokować skradzioną kartę, jeśli ma się świadomość, że każdy megabajt przesłanych danych kosztuje krocie. 

Od jutra powinno być inaczej. 15 czerwca na terenie Unii Europejskiej zostają zniesione dodatkowe opłaty roamingowe. Oznacza to, przynajmniej teoretycznie, że ze smartfona podczas zagranicznych wyjazdów możecie korzystać jak w domu. Obowiązuje bowiem zasada Roam Like at Home (RLAH).

Przeczytajcie także: Bliżej do zniesienia geoblokad w e-handlu

Z tej okazji wspólne oświadczenie wydali przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani, premier Malty Joseph Muscat, w imieniu prezydencji Malty w Radzie Unii Europejskiej, oraz przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Napisali między innymi: Od tej chwili obywatele Unii, którzy podróżują po jej terytorium, będą mogli telefonować, wysyłać SMS-y i łączyć się z internetem ze swoich urządzeń mobilnych za taką samą opłatę jak w swoim kraju. Zlikwidowanie dodatkowych kosztów roamingowych to jedno z największych i najbardziej wymiernych osiągnięć, jakimi może się poszczycić UE.

Co prawda politycy mówią o całkowitym zniesieniu opłat za roaming, ale w praktyce wygląda to różnie. W Polsce dotyczące tego rozporządzenie Komisji i Parlamentu Europejskiego spotkało się dużym oporem operatorów telekomunikacyjnych. Mimo, że mieli dwa lata na przygotowanie się do zmian, początkowo solidarnie utrzymywali, że zasady RLAH w praktyce wdrożyć się nie da, bo przy obecnych cenach usług musieliby do interesu dopłacać. Jednak pierwszy z koalicji wyłamał się Orange. Ogłosił, że w pełni zaimplementuje europejskie przepisy. W tej sytuacji ustąpiły także Play i T-Mobile. Wciąż nie wiadomo, jakie stanowisko zajmie Plus.

Przeczytajcie także: Jest kompromis w sprawie roamingu na terenie UE

W kwestii kosztów roamingu przypomnę tylko, że o ile przeprowadzane za granicą rozmowy i odbierane oraz wysyłane SMS-y  w większości nielimitowanych taryf powinny być teraz w cenie abonamentu, to w przypadku internetu wyliczany jest ekwiwalent tego, za co płaci się w Polsce. W rozporządzeniu napisano, że Wasz miesięczny rachunek pozbawiony VAT dzieli się przez równowartość 7,7 euro, a uzyskaną liczbę mnoży przez dwa. Wynik to  pakiet internetu do wykorzystania w roamingu. 

Ale nawet po jego przekroczeniu i tak powinno być dużo taniej niż dotychczas. Sprawdziłem i na przykład w mojej taryfie, za każdy dodatkowy 1 GB internetu zapłacę 40 zł, a nie jak w ubiegłym roku 150 zł. Jak jest w Waszym przypadku? Sprawdźcie w nowych cennikach Waszej sieci komórkowej, jeśli uda Wam się je odnaleźć. Nie jest to łatwe. 

AKTUALIZACJA

Chwilę po opublikowaniu tego tekstu, Plus poinformował, że także zastosuje zasadę Roam Like at Home. W rozesłanym do mediów komunikacie napisano:

15 czerwca Polkomtel wprowadza dla swoich klientów nowe rozwiązania dotyczące roamingu na terenie Unii Europejskiej oraz Norwegii, Islandii, Liechtensteinu. Zasada "W Unii jak w domu”"w Plusie i Plushu oznacza, że klienci nie będą ponosili podczas swoich zagranicznych podróży dodatkowych opłat za korzystanie z połączeń głosowych, SMS, MMS i za usługi transmisji danych w ramach przyznanych pakietów roamingowych.

 

Kategoria

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Piotr Dziubak

Sekretarz redakcji
Aktywny od: 22.01.2015
Dodał: 718 artykułów

Inne artykuły tego autora:

Co czwarty Polak chciałby płacić zegarkiem lub opaską. Ciekawe badanie Mastercarda

Wearables, czyli urządzeniom ubieralnym drogę przetarły płatności zbliżeniowe, z których korzysta codziennie już ponad jedna trzecia z Was

Google blokuje Android Pay na smartwatchach: rozwiązanie to nigdy nie było w Polsce wspierane

Od teraz smartwatchem za pomocą aplikacji Android Pay płacić mogą tylko użytkownicy w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii

Innogy sprawdzi, czy Warszawa potrzebuje elektrycznych samochodów wypożyczanych na minuty

Już jutro na ulice miasta wyjadą elektryczne auta, które będzie można wypożyczyć na minuty. Niestety będzie ich tylko pięć: dwa BMW i3, Renault Zoe, Nissan Leaf i Hyundai IONIQ. Będą dostępne w pobliżu sześciu warszawskich punktów ładowania Innogy

Revolut ma konkurencję w walce o klientów znad Wisły. Aplikacja Monese już po polsku

Brytyjski fintech Monese udostępnił polskojęzyczną wersję aplikacji. Musi jednak uzupełnić swoją ofertę, jeśli chce zaistnieć na rynku opanowanym już w dużym stopniu przez konkurencję

Uber przenosi swoje biuro z Warszawy do Kijowa. W Polsce ma zostać tylko zespół UberEats

Kadra zarządzająca polskim oddziałem Ubera już znalazła lub właśnie szuka nowego zajęcia. Na przykład były szef marketingu w regionie trafił do Revoluta

Pokaż wszystkie artykuły tego autora →

In English

Monese Will Compete with Revolut For Polish Customers With Polish-Language Version of Its App

British fintech Monese has launched the Polish-language version…

Uber To Move Its Polish Office to Kyiv

The managers from Uber's Polish office are looking…

Poland's PKO App Number One Among World's 100 Biggest Banks

The ranking was published in Retail Banker International…

See all articles in English →

Zapisz się do newslettera

Najczęściej czytane

Nie możecie się dostać na konto? Karta nie działa? Awaria w banku? Chcecie się podzielić informacją, która może być ciekawa dla innych? Napiszcie do nas.