Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Będzie pierwsza karta kredytowa HCE

Zaawansowane prace nad udostępnieniem tego produktu prowadzi BZ WBK

Przedstawiciele banku deklarują, że dla klientów, którzy mają już tradycyjną kartę kredytową BZ WBK rozwiązanie będzie dostępne za kilka tygodni. Natomiast na przełomie I i II kwartału przyszłego roku o kartę kredytową HCE będą mogły się starać także te osoby, które nie miały dotąd żadnych relacji z bankiem.

Z informacji przekazanych mi przez Błażeja Mikę, szefa centrum rozwoju kart i płatności w BZ WBK wynika, że klient występujący o kartę kredytową HCE będzie musiał najpierw założyć rachunek osobisty oraz aktywować aplikację mobilną banku. Zresztą konto osobiste można tu założyć bezpośrednio z poziomu aplikacji na smartfonie.

Przeczytajcie także: W płatnościach telefony wciąż przegrywają z kartami

Rozwiązanie takie w połączeniu z ofertą karty kredytowej ma być narzędziem do akwizycji nowych klientów. Będą oni mogli korzystać wyłącznie z karty kredytowej lub z kredytowej i debetowej, jeżeli tę drugą również aktywują. Wtedy przed płatnością zdecydują, którą kartą zapłacą.

HCE to technologia umożliwiająca płatności zbliżeniowe smartfonem z systemem operacyjnym Android na podobnej zasadzie jak kartą bezstykową. Dane potrzebne do transakcji przechowywane są w chmurze obliczeniowej, z którą łączy się aplikacja zainstalowana na telefonie komórkowym. BZ WBK należy do trzech banków w Polsce, które oferują już płatności HCE. Oprócz niego są to Pekao i Getin.

Przeczytajcie także: Imponujący początek płatności HCE w BZ WBK

Natomiast karta kredytowa służąca do płatności mobilnych to nie nowość na polskim rynku. Trzy lata temu weszła do oferty Raiffeisen Polbanku. Wówczas sprzedawano ją jednak w innej technologii, tzw. simcentrycznej - dane transakcyjne przechowywane są na karcie SIM telefonu komórkowego. Taki schemat zakłada konieczność kooperacji pomiędzy bankiem i telekomem, co jest drogie i skomplikowane. I jak dotąd nie za bardzo się sprawdza. Raiffeisen Polbank zaprzestał już sprzedaży tych kart.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies