Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Banki szykują się do zaoferowania podstawowych rachunków płatniczych. Kto będzie mógł założyć nowe, bezpłatne konto?

Do 8 sierpnia wszystkie banki w Polsce muszą dostosować swoją ofertę do nowelizacji ustawy o usługach płatniczych, wprowadzającej PRP

Nowelizacja, o której mowa, to implementacja do polskiego prawa unijnej dyrektywy PAD. Zgodnie z nią każdy bank w Polsce będzie musiał zaoferować klientom tzw. podstawowy rachunek płatniczy (PRP) wraz z powiązanymi z nim kilkoma usługami dodatkowymi, takimi jak karta debetowa, przelewy zewnętrzne czy internetowy serwis transakcyjny.

Przeczytajcie także: Nieoczekiwany efekt split payment

PRP z założenia ma być bezpłatny. Podobnie jak pięć przelewów miesięcznie bez względu na sposób ich zlecania (internet, oddział, telefon) oraz pięć wpłat lub wypłat gotówki za pośrednictwem wpłatomatów i bankomatów obcych sieci. Za pozostałe transakcje poza tymi limitami a także za inne usługi jak choćby transakcje zagraniczne, banki mają prawo pobierać opłaty, ale po stawkach nie wyższych niż na innych oferowanych przez siebie rachunkach.

Jak mówi wiceprezes Związku Banków Polskich Jerzy Bańka, zgodnie z zapisami ustawy prawo do korzystania z PRP mają klienci, którzy nie posiadają innego rachunku w momencie otwierania PRP. – Teoretycznie zamykając posiadany dotąd rachunek jednego dnia już następnego można otworzyć bezpłatny rachunek podstawowy. Ale klienci powinni pamiętać, że funkcjonalność PRP będzie ograniczona. Dlatego liczymy, że zdecydują się na uruchomienie go osoby dotąd nieubankowione – stwierdził wiceprezes ZBP.

Przeczytajcie także: W mBanku założycie firmę w serwisie transakcyjnym

Jak powiedział Jerzy Bańka, klienci składając wnioski o PRP będą załączać oświadczenia, że nie posiadają rachunków w innych bankach czy spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. Banki będą mogły weryfikować prawdziwość tych oświadczeń za pośrednictwem Centralnej informacji o rachunkach prowadzonej przez KIR.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies