Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partner merytoryczny
Nieciekawa sytuacja kryptogiełd w Polsce. Alior to już czwarty bank, który zamyka im rachunki

Nieciekawa sytuacja kryptogiełd w Polsce. Alior to już czwarty bank, który zamyka im rachunki

Wcześniej firmom prowadzącym platformy wymiany kryptowalut umowy wypowiedziały BZ WBK i Pekao a ostatnio mBank

Rozwiązał się worek z bankami, które zamykają rachunki bieżące operatorom platform umożliwiających zakup cyfrowych pieniędzy. Zaledwie wczoraj pisałem, że decyzję taką podjął mBank a już mogę donieść o kolejnej instytucji, która nie chce współpracować z kryptogiełdami. Tym razem to Alior. Poinformował o tym rzecznik tego banku Julian Krzyżanowski komentując jeden z moich tweetów w portalu społecznościowym.

Wcześniej umowy firmom prowadzącym wymianę kryptowalut, oprócz wspomnianego mBanku, wypowiedziały już BZ WBK oraz Pekao. Wszystkie banki tłumaczą swoje decyzje podobnie, a więc powołują się na ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i obowiązek badania źródła pochodzenia środków swoich klientów. Prowadzenie przez nich wymiany bitcoina i innych kryptowalut ma to uniemożliwiać.

Przeczytajcie także:  mBank wypowiada umowy kryptogiełdom

Wypowiadanie przez banki umów giełdom kryptowalutowym to reakcja na pismo skierowane do instytucji finansowych przez Komisję Nadzoru Finansowego w ubiegłym roku. KNF zaleca w nim nadzorowanym przez siebie bankom szereg działań w stosunku do podmiotów handlujących cyfrowymi pieniędzmi. Jednym z takich działań ma być właśnie przyjrzenie się umowom pod kątem ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy.

Przeczytajcie także:  Będzie regulacja cyfrowych pieniędzy

Wygląda więc na to, że prędzej czy później wszystkie giełdy kryptowalutowe działające w Polsce stracą możliwość posiadania rachunków bankowych. To znacznie utrudni albo nawet uniemożliwi im działanie, chyba że przeniosą się za granicę. Zakładam, że taki właśnie cel przyświeca nadzorowi, który oprócz nakłonienia banków do zamykania rachunków kryptogiełdom, wpisuje te ostatnie na prowadzoną przez siebie listę tzw. publicznych ostrzeżeń. W mijającym tygodniu trafiły na nią dwa podmioty, a więc BitBay i Abucoins.

Kategoria

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Jacek Uryniuk

Redaktor naczelny
Aktywny od: 22.01.2015
Dodał: 3087 artykułów

Inne artykuły tego autora:

Sprawiają, że pożyczanie pieniędzy jest proste jak nigdy dotąd. Kontomatik drugim nominowanym do tytułu Fintech Roku

Kontomatik znalazł się w grupie kilku fintechów z Polski, które mają szansę na tytuł. Ogłoszenie zwycięzców nastąpi 7 czerwca podczas Cashless Fintech Evening powered by Mastercard

Śląski obniża do 50 euro odpowiedzialność klientów za fraudy kartowe. Wkrótce to będzie standard

Obniżenie limitu z obecnych 150 euro wymusza dyrektywa PSD II i przepisy związanych z nią tzw. RTS-ów

Postawili na blockchain, zaoferowali aplikację mobilną i telematykę. Bacca nominowana do tytułu Fintech Roku

Bacca jest jednym z kilku polskich fintechów, które mają szansę zdobyć tytuł. Zwycięzców poznacie już 7 czerwca podczas Cashless Fintech Evening powered by Mastercard

Tadeusz Kościński: polska karta nie była nam potrzebna po to, by mieć plastik z orłem, ale by obniżyć koszty akceptacji

Z wiceministrem w resorcie przedsiębiorczości i technologii Tadeuszem Kościńskim rozmawiam m.in. na temat programu Polski Bezgotówkowej, terminali w urzędach administracji publicznej i wpływie PSD II na rynek płatności bezgotówkowych

Pokaż wszystkie artykuły tego autora →

Zapiszcie się do newslettera

Cashless na Youtube

wOKrWHZ7Jrc
Nie możecie się dostać na konto? Karta nie działa? Awaria w banku? Chcecie się podzielić informacją, która może być ciekawa dla innych? Napiszcie do nas.