Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Rachunki zostaną podzielone. Ustawa o split payment podpisana

Ustawa podpisana przez prezydenta ma ograniczyć wyłudzenia w podatku VAT

Przedświąteczny tydzień Andrzej Duda poświęcił nie tylko na podpisywanie kontrowersyjnych ustaw sądowniczych, ale i nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Nowelizacja ta wprowadza nowe na polskim rynku rozwiązanie, zwane split payment. Ustawa wejdzie w życie 1 lipca przyszłego roku. Natomiast przepisy przejściowe określające zasady i termin otwarcia rachunków służących do rozliczenia podatku VAT przez banki i kasy oszczędnościowo-kredytowe wchodzą w życie już 14 dni od dnia ogłoszenia.

Przeczytajcie także: Sejm przegłosował ustawę o split payment

Split payment to rozwiązanie, które pozwala na dokonanie tzw. podzielonej płatności za fakturę, dzięki której kwota podatku VAT trafiać będzie na oddzielny rachunek przeznaczony do rozliczeń z urzędem skarbowym. Firma otrzymująca płatność nie będzie mogła kontem tym swobodnie dysponować. Środki tam zdeponowane będzie można przesłać innemu kontrahentowi na jego rachunek służący do rozliczeń podatku VAT lub do urzędu skarbowego.

Przeczytajcie także: Za odpis aktu urodzenia można już płacić pay by linkiem

Oczywiście aby nowe rozwiązanie funkcjonowało sprawnie, swoją robotę wykonać muszą banki, SKOK-i i KIR, który obsługuje przelewy międzybankowe. Szacuje się, że sektor finansowy wyda na dostosowanie swoich systemów informatycznych do nowelizacji ustawy o VAT nawet kilkadziesiąt milionów złotych. Początkowo stosowanie split payment przez firmy będzie dobrowolne.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies