Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partner merytoryczny

Przelewy ekspresowe rosną jak na drożdżach. Rekord systemu Express Elixir w listopadzie

Wraz ze wzrostem popularności szybkich przelewów zmniejsza się średnia wartość pojedynczej transakcji

KIR opublikował listopadowe statystyki na temat zarządzanych przez siebie systemów rozliczeniowych. Tradycyjnie mnie najbardziej interesują dane dotyczące systemu Express Elixir. A ten odnotował spektakularne rekordy, zarówno jeśli idzie o liczbę jak i wartość przelewów. Zmniejszyła się przy tym dość znacznie średnia wartość pojedynczej transakcji. Ale po kolei.

Przeczytajcie także: Cardina, kolejny fintech z licencją KIP

W listopadzie przez system Express Elixir przeszło ponad 601 tys. przelewów. Poprzedni rekord, odnotowany w październiku bieżącego roku, został więc pobity o ponad 100 tys. przelewów (w październiku rozliczono ok. 488 tys. przelewów ekspresowych). W listopadzie 2016 r. w systemie Express Elixir wykonano ok. 268 tys. przelewów. Rok do roku system odnotował więc wzrost liczby transakcji o 124 proc.

Express Elixir odnotował również rekord, jeśli idzie o wartość zrealizowanych przelewów. W listopadzie wyniosła ona ok. 1,82 mld zł. Tymczasem poprzedni rekord, zanotowany w październiku bieżącego roku, wynosił ok. 1,67 mld. Natomiast w listopadzie ubiegłego roku wartość przelewów rozliczonych przez Express Elixir wynosiła ok. 1,05 mld zł.

Jak widzicie, liczba transakcji ekspresowych rośnie szybciej niż ich wartość. W konsekwencji zmniejsza się średnia wartość pojedynczego przelewu ekspresowego. W listopadzie wynosiła ona ok. 3 tys. zł i było to ok. 400 zł mniej niż w październiku.

Jeśli idzie o podstawowy system KIR-u, a więc Elixir, to w listopadzie przeszło przez niego 152,3 mln transakcji na łączną kwotę 418,7 mld zł. W analogicznym miesiącu ubiegłego roku system przetworzył 145 mln przelewów o wartości 381,1 mld zł. W ujęciu rocznym liczba rozliczonych transakcji wzrosła o 5 proc., a ich wartość zwiększyła się o blisko 10 proc. Największą w tym miesiącu dzienną liczbę przelewów rozliczono 13 listopada – 10,85 mln transakcji o wartości 19,36 mld zł.

Przeczytajcie także: Zapłaciłem kartą w pierwszym na świecie Soft POS-ie

Natomiast w systemie Euro Elixir w listopadzie 2017 r. rozliczono 2,47 mln transakcji, których wartość wyniosła 14,22 mld euro. Dla porównania, w listopadzie 2016 r. system rozliczył 2,2 mln przelewów o wartości 11,54 mld euro. W zestawieniu rocznym oznacza to wzrost liczby transakcji o 16 proc. oraz wzrost wartości o 23 proc. W omawianym miesiącu największa dzienna liczba transakcji w systemie Euro Elixir została zrealizowana 10 listopada. Rozliczono wówczas 132 tys. przelewów, których wartość wyniosła 694,2 mln euro.

Kategoria

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Jacek Uryniuk

Redaktor naczelny
Aktywny od: 22.01.2015
Dodał: 2549 artykułów

Inne artykuły tego autora:

"Uważaj na kryptowaluty" kontra "Uważaj na waluty". Jest reakcja na kampanię KNF i NBP w sprawie cyfrowych pieniędzy

W internecie pojawiła się strona uwazajnawaluty.pl, która przedstawia wady pieniędzy emitowanych przez banki centralne

Play rozwiązał worek z aplikacjami ubezpieczeniowymi. W styczniu swoją zaprezentuje TU Europa. Nad kolejną pracuje Bacca

W kilka godzin po prezentacji apki Play Ubezpieczenia na prezentację swojej aplikacji zaprosiła TU Europa

Play uruchamia mobilny market ubezpieczeniowy. Ma być szybko, łatwo i tanio dzięki automatyzacji

Aplikacja Play Ubezpieczenia na urządzenia z Androidem ma znaleźć się w markecie Google Play dzisiaj. W App Store pojawi się jeszcze przed Nowym Rokiem

Blik nie odpuszcza terminali. Wkrótce jego kodami będzie można płacić w urządzenia Polskich ePłatności

Spółka potwierdza, że planuje udostępnić Blika na swoich terminalach na przełomie I i II kwartału przyszłego roku

Informacje o emocjach. To kolejne dane, które dla firm mogą być równie cenne, jak to gdzie byliście, albo co kupiliście

Zdaniem doktor Aleksandry Przegalińskiej z Massachusetts Institute of Technology informacje o tym jak klient się czuł podczas zakupu, mogą wkrótce decydować o tym, jaką ofertę dostanie od banku czy sklepu

Pokaż wszystkie artykuły tego autora →

Zapisz się do newslettera

Najczęściej czytane

Cashless na Youtube

Q5mv9oSMmys
Nie możecie się dostać na konto? Karta nie działa? Awaria w banku? Chcecie się podzielić informacją, która może być ciekawa dla innych? Napiszcie do nas.