Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partner merytoryczny

Millennium chce zaangażować do pracy roboty. Będą doradzać klientom przy inwestycjach w fundusze

Bank prowadzi testy nowego rozwiązania z dwoma zagranicznymi fintechami. Millennium ma być jednym z pierwszych banków na świecie oferujących tę nowość

Banki i inne firmy finansowe coraz śmielej eksperymentują z botami, także w Polsce. Parę miesięcy temu pisałem na przykład o Credit Agricole, który zaprzągł je do pomocy osobom składającym wnioski o pożyczki gotówkowe – tekst na ten temat znajdziecie tutaj. Ale to bardzo proste rozwiązanie, bo bot odpowiada na pytania klientów wedle z góry założonego scenariusza. Dziś natomiast chce Wam opowiedzieć o sprawie dużo większego kalibru. Oto bowiem Millennium planuje jeszcze latem uruchomić robodoradztwo dla klientów inwestujących w fundusze.

Jak to ma wyglądać? Klient wypełni ankietę, w której określi swój poziom wiedzy na temat instrumentów inwestycyjnych, sytuację finansową, cele inwestycyjne oraz poziom ryzyka, jakie jest w stanie zaakceptować. Na tej podstawie system przygotuje wzorcowy portfel inwestycyjny, który klient będzie mógł zaakceptować albo nie. Jeśli się na to zdecyduje, jednym kliknięciem myszki będzie mógł kupić instrumenty wybrane przez robodoradcę. Ale to nie wszystko.

Przeczytajcie także: Nowa strategia Banku Millennium

Jak mówi Ricardo Campos, odpowiedzialny za rozwój bankowości elektronicznej w Millennium, większość instytucji oferujących dziś możliwość zakupu jednostek uczestnictwa funduszy przez internet zostawia klientów samych sobie na etapie wyboru i zakupu pierwszych funduszy. – Doradztwo na temat tego co zrobić, gdy zmienia się sytuacja makroekonomiczna albo w życiu klienta zachodzą jakieś zmiany, zwyczajowo zarezerwowane jest dla osób korzystających z oferty dla klientów zamożnych. My chcemy to zmienić – deklaruje przedstawiciel Millennium.

Jak mówi, bank nie może pozwolić sobie na to, aby przydzielić doradcę każdemu klientowi z segmentu masowego. Tę lukę pomoże zapełnić robodoradztwo. Przyjęta przez klienta strategia inwestycyjna oraz zmieniająca się sytuacja rynkowa będą na bieżąco analizowane przez system i na podstawie zaawansowanych algorytmów, opartych na szeregu zmiennych, proponowane będzie kupno lub sprzedaż określonych funduszy, aby portfel najlepiej odpowiadał celom inwestycyjnym postawionym przez klienta. Informacja z rekomendacjami trafi do systemu transakcyjnego, a powiadomienie o tym zostanie wysłane SMS-em, mejlem lub w formie komunikatu push. –  Uruchomienie i rozwój robodoradztwa to ważny element naszej nowej, niedawno ogłoszonej strategii – mówi Ricardo Campos.

Przeczytajcie także: Hybryda może się sprawdzić nie tylko w motoryzacji

Jeśli klient zdecyduje się skorzystać z rekomendacji robodoradcy, jednym kliknięciem zaakceptuje zmiany, a system automatycznie kupi lub sprzeda jednostki uczestnictwa odpowiednich funduszy. Możliwe, że wśród proponowanych instrumentów inwestycyjnych znajdą się nie tylko fundusze, ale też np. obligacje, waluty czy inne produkty, stworzone specjalnie pod potrzeby strategii opracowywanych przez system.

Przedstawiciel Millennium deklaruje, że obecnie trwają testy robodoradcy prowadzone z dwoma zagranicznymi fintechami. Od wyników tych testów typu proof of concept zależy, z którym z tych fintechów ostatecznie bank wejdzie w kooperację. Campos twierdzi, że decyzja zapadnie szybko, tak by w połowie przyszłego roku robodoradca mógł zacząć obsługiwać klientów. Millennium ma być jednym z pierwszych banków na świecie, który tego rodzaju rozwiązanie zastosuje komercyjnie.

Tymczasem jeszcze w listopadzie klienci tej instytucji znajdą w systemie transakcyjnym nowe narzędzie do zarządzania instrumentami inwestycyjnymi. Umożliwi ono rozpoczęcie przygody z funduszami bezpośrednio z poziomu tego systemu. Obecnie klienci, którzy nigdy nie kupowali jednostek uczestnictwa funduszy, muszą udać się do oddziału banku, aby podpisać umowę ramową i dopiero później otworzyć rejestr. Teraz będzie to możliwe całkowicie online. Klienci będą też mogli w pełni online otworzyć program systematycznego oszczędzania Przyszłość +, dotychczas dostępny tylko w oddziałach. Nie ponosi się opłat za nabycie jednostek w ramach tego programu. Za chwilę nowa prezentacja produktów oszczędnościowych i inwestycyjnych ma być dostępna również w aplikacji mobilnej. 

Z takiej apki już mogą korzystać np. klienci innego TFI, NN Investment Partners. Możecie o tym przeczytać, na blogach dziennikarzy Cashless, którzy biorą udział w projekcie edukacyjnym "Wielki eksperyment inwestycyjny Cashless" prowadzonym wspólnie z tym towarzystwem funduszy inwestycyjnych. 

 

Kategoria

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Jacek Uryniuk

Redaktor naczelny
Aktywny od: 22.01.2015
Dodał: 2782 artykułów

Inne artykuły tego autora:

Jest nowy projekt ustawy o terminalach. Ważna zmiana dotyczy firm zwolnionych z obowiązku instalacji urządzeń

Rząd wprowadził zmiany do projektu po analizie uwag nadesłanych w trakcie konsultacji publicznych

Prawie wszystkie POS-y w Polsce akceptują już płatności zbliżeniowo. Trzej operatorzy wymieniają resztki starych urządzeń

Zgodnie z wytycznymi organizacji płatniczych do końca ubiegłego roku cała sieć akceptacji kart nad Wisłą miała zostać wyposażona w terminale NFC

Duża zmiana we wrocławskiej komunikacji. Zobaczcie, jak tam już za chwilę będą płacić za przejazdy

8 marca w stolicy Dolnego Śląska rusza system, dzięki któremu funkcję biletu, także miesięcznego, pełnić będzie mogła karta zbliżeniowa wydana przez dowolny bank

No i KNF ma już departament fintech. Nowy statut instytucji wszedł w życie

Utworzenie departamentu zajmującego się innowacjami technologicznymi to, obok powołania Innovation Hub element strategii wspierania przez polski nadzór branży fintech

Wygraj iPhone’a X z Play Ubezpieczenia. Taki konkurs tylko na Cashless

Jeżeli jeszcze nie zainstalowaliście aplikacji Play Ubezpieczenia, to teraz jest najlepszy moment, by to zrobić

Pokaż wszystkie artykuły tego autora →

In English

Monese Will Compete with Revolut For Polish Customers With Polish-Language Version of Its App

British fintech Monese has launched the Polish-language version…

Uber To Move Its Polish Office to Kyiv

The managers from Uber's Polish office are looking…

Poland's PKO App Number One Among World's 100 Biggest Banks

The ranking was published in Retail Banker International…

See all articles in English →

Zapisz się do newslettera

Najczęściej czytane

Nie możecie się dostać na konto? Karta nie działa? Awaria w banku? Chcecie się podzielić informacją, która może być ciekawa dla innych? Napiszcie do nas.