Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partner merytoryczny

Kolejne rekordy systemu Express Elixir. Po raz pierwszy w historii miesięczna liczba przelewów przekroczyła 400 tys.

Rekordowa okazała się również odnotowana we wrześniu wartość przelewów ekspresowych rozliczonych przez KIR

Z udostępnionych dziś przez KIR danych wynika, że we wrześniu przez zarządzany przez spółkę system Express Elixir przeszło ponad 402 tys. przelewów. To historyczny rekord i pierwszy raz, gdy liczba transakcji w systemie przekroczyła 400 tys. Dotychczasowy rekord, który wynosił 385 tys., został więc pobity o kilkanaście tysięcy transakcji. Dla porównania we wrześniu ubiegłego roku Express Elixir odnotował ok. 244 tys. transakcji.

Przeczytajcie także: Przerw technicznych w bankach będzie coraz więcej

Większa transakcyjność administrowanego przez KIR systemu szybkich przelewów to m.in. zasługa rosnącej dostępności tego rozwiązania w bankach. W najbliższym czasie należy spodziewać się kontynuacji tego procesu, bo rozwój systemu Express Elixir jest jednym z filarów nowej strategii KIR-u. Wkrótce zostanie udostępniony np. klientom PKO BP. Przedstawiciele banku zadeklarowali niedawno chęć jego wdrożenia jeszcze w tym roku.

Natomiast wrzesień dla Express Eliksira był też rekordowy pod względem wartości rozliczonych transakcji. Osiągnęła ona poziom 1,45 mld zł. Poprzedni rekord wartości przelewów odnotowano w sierpniu bieżącego roku, kiedy wynosiła ona 1,41 mld zł. Natomiast we wrześniu roku ubiegłego było to ok. 950 mln zł.

Największą dzienną liczbę transakcji rozliczono 8 września – było ich 22,1 tys. Z kolei najwyższa dzienna wartość przetworzonych zleceń w systemie Express Elixir została odnotowana 29 września – wyniosła 92,7 mln zł. Natomiast średnia wartość przelewu ekspresowego rozliczonego przez KIR wyniosła we wrześniu ok. 3,6 tys. zł, co oznacza niewielki spadek w porównaniu ze wartością odnotowaną w sierpniu.

KIR podał dziś ponadto, że Elixir, czyli jego podstawowy system, rozliczył we wrześniu prawie 145,3 mln transakcji o wartości 388,6 mld zł. W tym samym miesiącu 2016 r. system przetworzył 141,85 mln przelewów na łączną kwotę 367,83 mld zł. Wynika z tego, że w stosunku rocznym liczba rozliczonych transakcji wzrosła o 2,4 proc., a ich wartość – o 5,4 proc. Najwięcej przelewów system Elixir zarejestrował w poniedziałek, 11 września – tego dnia przetworzono łącznie 12,39 mln transakcji o wartości 19,38 mld zł.

Przeczytajcie także: KIR zaprezentował nowe logo usługi MojeID

Natomiast w systemie Euro Elixir, umożliwiającym rozliczenia w euro, we wrześniu odnotowano 2,31 mln przelewów, których wartość wyniosła 13,39 mld euro. We wrześniu 2016 r. system przetworzył 1,93 mln transakcji, na kwotę 9,57 mld euro. W ujęciu rocznym odnotowano więc wzrost liczby rozliczonych transakcji o 19,9 proc., a także wzrost wartości transakcji o 40 proc. Największa dzienna liczba transakcji przetworzonych w systemie Euro Elixir w omawianym miesiącu została zrealizowana 8 września – odnotowano wówczas 126,35 tys. przelewów o wartości 640,3 mln euro.

Kategoria

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Jacek Uryniuk

Redaktor naczelny
Aktywny od: 22.01.2015
Dodał: 2399 artykułów

Inne artykuły tego autora:

Alior wstrzymał zakładanie rachunków przez wideoweryfikację. Zdaniem banku tylko na chwilę

Ze strony internetowej Aliora zniknęła informacja, że nowy rachunek można założyć podczas wideokonferencji z doradcą banku

Blue Cash wrócił na ścieżkę wzrostu. Ale systemu Express Elixir już chyba nie dogoni

NBP podał przed chwilą, że zarówno pod względem liczby jak i wartości transakcji II kw. bieżącego roku był dla systemu Blue Cash lepszy od poprzedniego

Śrubujecie rekord. Już 66,7 proc. płatności odbywa się bez wkładania karty do POS-a

Najnowszy raport NBP na temat kart płatniczych pokazuje też znaczny wzrost średniej wartości transakcji zbliżeniowej kartą

Oto nowy pomysł na trwały nośnik: uwierzytelniona poczta w bankowości elektronicznej

Rozwiązanie chce wdrożyć BankMail, polska spółka z branży fintech

NBP odziera ze złudzeń cieszących się wzrostem popularności kart: w życiu codziennym rządzi gotówka

Taki wniosek można wyciągnąć z raportu banku centralnego na temat czynników oddziałujących na obrót gotówkowy w polskiej gospodarce

Pokaż wszystkie artykuły tego autora →

Zapisz się do newslettera

Najczęściej czytane

Do aplikacji BZ WBK zalogujecie się odciskiem palca także na Androidzie

Bank właśnie udostępnił klientom aktualizację apki. Przed premierą…

Trzeci bank z Polski wdraża wideoweryfikację. Od jutra dzięki niej założycie konto w BZ WBK

Wcześniej rozwiązanie umożliwiające potwierdzanie tożsamości podczas połączenia wideo…

Dobra wiadomość dla banków z Polski: jest pozytywna opinia KNF na temat wideoweryfikacji

KNF uczula jednak instytucje finansowe, że biometria twarzy…

Cashless na Youtube

Q5mv9oSMmys
Nie możecie się dostać na konto? Karta nie działa? Awaria w banku? Chcecie się podzielić informacją, która może być ciekawa dla innych? Napiszcie do nas.