Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partner merytoryczny
Awaria w ING Banku Śląskim. Część klientów nie może zalogować się na swoje konta

Awaria w ING Banku Śląskim. Część klientów nie może zalogować się na swoje konta

Aktualizacja (2)

Bank pracuje nad rozwiązaniem problemu, ale na razie nie wiadomo, kiedy system transakcyjny będzie w pełni dostępny

Mniej więcej od półtorej godziny część klientów ING Banku Śląskiego nie może dostać się na swoje konta. Z nadesłanych do redakcji informacji wynika, że nie mogą zalogować się do systemu transakcyjnego przez komputer czy aplikację mobilną na smartfonach.

Przeczytajcie także: Czy będzie kolejny konflikt między UE a Polską?

Bank informuje, że trwają prace nad rozwiązaniem problemu. – Trwa analiza. Na razie nie mam informacji, kiedy system będzie w pełni dostępny – napisała do redakcji Cashless, Joanna Majer Skorupa, zastępca rzecznika prasowego Banku Śląskiego.

Przeczytajcie także: Przerwy w dostępie do bankowości internetowej

Z komentarzy zamieszczanych w sieci wynika, że nie działa także Blik a niektórzy klienci mają problem ze skorzystaniem z bankomatu i wpłatomatu. Natomiast jeśli komuś udało się zalogować na rachunek, nie może wykonać przelewu.

Aktualizacja 1:

Przed chwilą bank w informacji przesłanej do redakcji Cashless potwierdził, że nie działa zarówno bankowość internetowa jak i mobilna. – Niestety nie działa bankowość internetowa i mobilna. Problemy zaczęły się ponad godzinę temu. IT pracuje, żeby to naprawić – napisał rzecznik banku, Piotr Utrata. Dodał, że ING opublikował już informację dla klientów na swojej stronie internetowej oraz na Facebooku. 

Aktualizacja 2:

Wygląda na to, że awaria w ING Banku Śląskim jest poważniejsza, niż to się z początku wydawało. Na swoim profilu na Facebooku Śląski zamieścił następującą informację: "Szacujemy, że system bankowości internetowej i mobilnej będzie niedostępny do około godziny 19.30. W związku z pracami związanymi z usunięciem awarii od godz. 17:00 do 19.30 nie będą również działać oddziały, bankomaty i wpłatomaty banku oraz sieci Planet Cash. Mogą również występować problemy z płatnościami kartą. W tej chwili robimy wszystko, aby przywrócić normalną pracę systemów. Przepraszamy Was za wszelkie niedogodności. O sytuacji będziemy informować Was na bieżąco".

Kategoria

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Piotr Dziubak

Sekretarz redakcji
Aktywny od: 22.01.2015
Dodał: 746 artykułów

Inne artykuły tego autora:

Apple Pay dla klientów Revoluta? Tak, ale najpierw Google Pay

Wygląda na to, że brytyjski fintech przegra z bankami w wyścigu o to, kto pierwszy zaoferuje Polakom Apple Pay

Pytacie, gdzie jest Wasza przesyłka, a Alexa odpowiada. Nowa usługa firmy kurierskiej

XPO Logistics jako jeden pierwszych na świecie oferuje klientom możliwość śledzenia dostaw za pomocą inteligentnych głośników

Loteria Visy: do wygrania wyjazdy na pierwszy mecz Polaków podczas Mistrzostw Świata 2018

Aby wygrać jeden z 42 pakietów wyjazdowych, należy zarejestrować dowolną transakcję dokonaną kartą Visy o wartości powyżej 5 zł

Polska Bezgotówkowa: do przedsiębiorców trafiło już ponad 15 tys. darmowych terminali

Najwięcej urządzeń otrzymali właściciele firm z województw: śląskiego, mazowieckiego, małopolskiego i dolnośląskiego

Uber znowu przegrywa przed europejskim sądem. Czy to już koniec usługi jaką znacie?

Tym razem orzekał Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu – sędziowie stwierdzili, że amerykańska firma świadczy usługi transportowe a nie z zakresu społeczeństwa informacyjnego

Pokaż wszystkie artykuły tego autora →

Zapiszcie się do newslettera

Najczęściej czytane

Cashless na Youtube

k_A1sJ-jf1U
Nie możecie się dostać na konto? Karta nie działa? Awaria w banku? Chcecie się podzielić informacją, która może być ciekawa dla innych? Napiszcie do nas.