Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partner merytoryczny

Sondaż na temat przelewów ekspresowych: to powinno być w każdym banku

Już tylko co piąty klient banku nie widzi potrzeby szybkiego przelewania pieniędzy

Sondaż TNS Kantar zrealizowany został na zlecenie KIR-u i Związku Banków Polskich. Wynika z niego, że dwie trzecie osób posiadających rachunek osobisty uważa przelewy ekspresowe za usługę przydatną. Najczęściej w sytuacji, gdy trzeba uregulować w ostatniej chwili rachunki za gaz czy elektryczność. Tak wskazało 33 proc. respondentów. To wzrost o 14 pkt. procentowych w stosunku do wyników podobnego sondażu przeprowadzonego przed rokiem.

Przeczytajcie także: Lipcowa stabilizacja w przelewach ekspresowych

Badanie TNS Kantar wskazuje także, że 30 proc. posiadaczy rachunków widzi zastosowanie dla przelewów ekspresowych w sytuacjach, gdy chcą mieć pewność, że płatność natychmiast dotarła do odbiorcy (wzrost o 10 pkt. proc. w porównaniu z zeszłym rokiem). 13 proc. ankietowanych wskazała, że przelew natychmiastowy przydaje się w sytuacji, gdy mają do wykonania transakcję o znacznej wartości (np. kupują samochód, wpłacają zaliczkę na mieszkanie) a nie ma możliwości dokonania operacji kartą. To o 7 pkt. procentowych więcej niż rok temu. Tylko 22 proc. badanych nie widzi potrzeby korzystania z szybkich przelewów. To spadek o 13 pkt. proc.

Zdaniem Grzegorza Leńkowskiego, dyrektora linii biznesowej płatności natychmiastowe w KIR, konsumenci stają się coraz mniej cierpliwi, więc wszelkie narzędzia wspierające załatwianie spraw "tu i teraz" będą zyskiwać na popularności. – Wyniki sondażu to ważny sygnał dla banków, które jeszcze nie posiadają tej usługi w swojej ofercie. Konkurencja jest bardzo duża, a jak pokazują badania, możliwość przelewania pieniędzy w czasie liczonym w sekundach ma znaczenie dla dużej części klientów – mówi Grzegorz Leńkowski.

Przeczytajcie także: BZ WBK kończy prace nad Profilem Zaufanym

KIR zarządza systemem przelewów natychmiastowych Express Elixir, który z roku na rok zyskuje na popularności. W II kw. 2017 r. w systemie rozliczonych zostało ponad milion przelewów (1 079 tys.). To wzrost aż o ok. 446 tys. transakcji w porównaniu z II kw. 2016 r. Dotychczas Express Elixir wdrożyło 12 banków komercyjnych i 70 banków spółdzielczych. Rozwiązaniem konkurencyjnym jest oferowany przez trójmiejską spółkę Blue Media system Blue Cash.

Zostaw komentarz

Jacek Uryniuk

Redaktor naczelny
Aktywny od: 22.01.2015
Dodał: 2394 artykułów

Inne artykuły tego autora:

O co chodzi w tych badaniach? Większość Polaków preferuje karty, ale i tak najczęściej płaci gotówką

Ciężko ocenić stosunek Polaków do obrotu bezgotówkowego, gdy wyniki sondaży przeprowadzanych przez różne instytucje często są ze sobą sprzeczne

Dobra wiadomość dla banków z Polski: jest pozytywna opinia KNF na temat wideoweryfikacji

KNF uczula jednak instytucje finansowe, że biometria twarzy bez użycia odczytu termicznego może być podatna na fałszerstwa

Getin Bank przeniesie 65 proc. swoich oddziałów. Będzie uruchamiać placówki w nowym formacie

Bank poinformował właśnie o otwarciu czterech zupełnie nowych oddziałów w Gdyni, Wrocławiu, Bydgoszczy i Pabianicach

Zastanawiacie się nad zmianą pracy? To może być oferta dla Was. Polska Bezgotówkowa szuka wiceprezesa

Zgłoszenia w konkursie na członka zarządu fundacja przyjmuje do 3 listopada, a więc czasu na wysłanie CV nie zostało zbyt dużo

Na rynku jest zaledwie 10 proc. wydrukowanych "pięćsetek". Ale wartość wszystkich banknotów w obiegu rośnie

Z danych NBP wynika, że na koniec września w obiegu było ponad 5 mln banknotów o nominale 500 zł

Pokaż wszystkie artykuły tego autora →

Zapisz się do newslettera

Najczęściej czytane

Do aplikacji BZ WBK zalogujecie się odciskiem palca także na Androidzie

Bank właśnie udostępnił klientom aktualizację apki. Przed premierą…

Trzeci bank z Polski wdraża wideoweryfikację. Od jutra dzięki niej założycie konto w BZ WBK

Wcześniej rozwiązanie umożliwiające potwierdzanie tożsamości podczas połączenia wideo…

Cashless na Youtube

Q5mv9oSMmys
Nie możecie się dostać na konto? Karta nie działa? Awaria w banku? Chcecie się podzielić informacją, która może być ciekawa dla innych? Napiszcie do nas.