Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partner merytoryczny

Duża zmiana na rynku szybkich przelewów: Express Elixir prześcignął Blue Cash

Po raz pierwszy w historii działania obu systemów ten zarządzany przez KIR odnotował większą liczbę transakcji niż konkurent

Polski rynek płatniczy jest na tle innych europejskich wyjątkowy i innowacyjny pod kilkoma względami. Między innymi dlatego, że choć w wielu krajach przelewy międzybankowe wciąż potrafią iść kilka dni i nie ma sposobu, by temu zaradzić, nad Wisłą funkcjonują aż dwa systemy przelewów ekspresowych. To Blue Cash zarządzany przez trójmiejską spółkę Blue Media oraz Express Elixir KIR-u. Warto odnotować, że w konkurencji między nimi w IV kw. ubiegłego roku doszło do ważnej zmiany.

Przeczytajcie także: Wysokie ceny zabijają szybkie przelewy

Historycznie ułożyło się tak, że niemal od początku funkcjonowania obu systemów wartość transakcji w Express Elixir była wyższa niż w Blue Cash. W dużej mierze dlatego, że z tego pierwszego, oprócz klientów indywidualnych, korzystają też często korporacje, które obracają zwykle dużymi kwotami. Z kolei pod względem liczby transakcji zawsze wygrywał Blue Cash. Umożliwia on bowiem przelewanie pieniędzy nie tylko pomiędzy bankami uczestniczącymi w systemie, ale także do odbiorców posiadających rachunki w tzw. bankach współpracujących.

To już jednak nieaktualne. Jak podał dziś Narodowy Bank Polski, w IV kw. ubiegłego roku za pośrednictwem systemu Express Elixir wykonano 901 tys. transakcji. To wzrost aż o 30 proc. w stosunku III kw., gdy przez system zarządzany przez KIR przeszło 695 tys. przelewów. Natomiast Blue Cash odnotował spadek z 809 tys. w okresie od lipca do września, do 769 tys. w IV kw.

Przeczytajcie także: Przelew do ZUS-u będzie jeden zamiast trzech

Wzrost transakcyjności systemu Express Elixir to zasługa kilku czynników. Na pierwszym miejscu wymieniłbym rosnący zasięg tego rozwiązania. W ostatnim czasie zostało udostępnione m.in. przez BGŻ BNP Paribas a wcześniej banki – uczestnicy Blika wykorzystały go do przelewów P2P. Tylko tych ostatnich w IV kw. było prawie 200 tys. Warto też przypomnieć, że w marcu do systemu KIR-u przystąpił sam NBP.

Natomiast transakcyjność Blue Cash spada już drugi kwartał z rzędu. Gdy po informacji o pierwszym w historii spadku liczby przelewów odnotowanych przez Blue Cash w III kw. ub. roku pytałem o przyczyny tego zjawiska zarządzającą nim spółkę, powiedziano mi, że to efekt podwyżek cen w bankach. Taka sytuacja miała miejsce np. BZ WBK czy T-Mobile Usługach Bankowych, które w połowie ubiegłego roku podniosły opłaty za ekspresy.

Zostaw komentarz

Jacek Uryniuk

Redaktor naczelny
Aktywny od: 22.01.2015
Dodał: 2394 artykułów

Inne artykuły tego autora:

O co chodzi w tych badaniach? Większość Polaków preferuje karty, ale i tak najczęściej płaci gotówką

Ciężko ocenić stosunek Polaków do obrotu bezgotówkowego, gdy wyniki sondaży przeprowadzanych przez różne instytucje często są ze sobą sprzeczne

Dobra wiadomość dla banków z Polski: jest pozytywna opinia KNF na temat wideoweryfikacji

KNF uczula jednak instytucje finansowe, że biometria twarzy bez użycia odczytu termicznego może być podatna na fałszerstwa

Getin Bank przeniesie 65 proc. swoich oddziałów. Będzie uruchamiać placówki w nowym formacie

Bank poinformował właśnie o otwarciu czterech zupełnie nowych oddziałów w Gdyni, Wrocławiu, Bydgoszczy i Pabianicach

Zastanawiacie się nad zmianą pracy? To może być oferta dla Was. Polska Bezgotówkowa szuka wiceprezesa

Zgłoszenia w konkursie na członka zarządu fundacja przyjmuje do 3 listopada, a więc czasu na wysłanie CV nie zostało zbyt dużo

Na rynku jest zaledwie 10 proc. wydrukowanych "pięćsetek". Ale wartość wszystkich banknotów w obiegu rośnie

Z danych NBP wynika, że na koniec września w obiegu było ponad 5 mln banknotów o nominale 500 zł

Pokaż wszystkie artykuły tego autora →

Zapisz się do newslettera

Najczęściej czytane

Do aplikacji BZ WBK zalogujecie się odciskiem palca także na Androidzie

Bank właśnie udostępnił klientom aktualizację apki. Przed premierą…

Trzeci bank z Polski wdraża wideoweryfikację. Od jutra dzięki niej założycie konto w BZ WBK

Wcześniej rozwiązanie umożliwiające potwierdzanie tożsamości podczas połączenia wideo…

Cashless na Youtube

Q5mv9oSMmys
Nie możecie się dostać na konto? Karta nie działa? Awaria w banku? Chcecie się podzielić informacją, która może być ciekawa dla innych? Napiszcie do nas.