Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partner merytoryczny

Nowy rekord liczby zmieniających bank przez Ognivo. Ale IV kw. był słaby

W całym 2016 roku przez system KIR-u rachunek zmieniło o ponad 10 proc. więcej klientów niż w najlepszym dotąd 2015 r.

Z udostępnionych przed chwilą statystyk wynika, że w ub. roku wniosek o przeniesienie konta między bankami za pośrednictwem systemu zarządzanego przez KIR złożyły 40822 osoby. To niemal o 11 proc. więcej niż w roku 2015, kiedy osób takich było 36885. A przypomnę, że już tamten wynik był dwukrotnie lepszy od poprzedniego rekordu zanotowanego w 2013 r., kiedy wniosków było ok. 18,1 tys.

Przeczytajcie także: Tak się zakłada konto w banku N26

Z danych KIR wynika ponadto, że najlepszym ubiegłorocznym kwartałem dla Ogniva w kontekście wykorzystania go do zmiany banku był okres między kwietniem a czerwcem. Wówczas wnioski o przenosiny rachunku za jego pośrednictwem złożyło 14,5 tys. osób. W IV kw. tego rodzaju było ich znacznie mniej, bo tylko ok. 7,6 tys.

Rys. KIR

Próbując wyjaśnić zwiększenie zainteresowania zmianą banku przez Ognivo zapewne trzeba by wskazać liczne ostatnio podwyżki opłat i prowizji za podstawowe usługi finansowe, takie jak posiadanie konta czy używanie karty debetowej. Trzeba jednak pamiętać, że osoby, które przenoszą rachunek przez Ognivo to nie wszyscy klienci zmieniający bank. Druga grupa to ci, którzy robią to samodzielnie, tzn. otwierają konto w nowym banku a w starym zamykają. Ile jest takich osób? Niestety nie wiadomo.

Przeczytajcie także: Duże zmiany na rachunkach w ING, już od marca

Moduł służący przenoszeniu rachunków bankowych w systemie Ognivo został wdrożony przez KIR w 2010 r. Polska to pierwszy kraj w Unii Europejskiej, który udostępnił tę usługę w sposób elektroniczny. Dzięki ograniczeniu zaangażowania klienta do minimum, przenoszenie rachunku w banku korzystającym z usługi Ognivo jest proste i szybkie. Wystarczy złożyć dyspozycję zamknięcia konta i przeniesienia danych do nowego banku.

Przenosiny dotyczą salda, zleceń płatniczych i pełnomocnictw złożonych w dotychczasowym banku oraz przekazania informacji o dokonanej zmianie odpowiednim instytucjom, np. urzędowi skarbowemu czy ZUS. Jak podkreśla KIR, wszystkie formalności z tym związane przejmuje bank, do którego przenoszony jest rachunek. Cały proces zajmuje kilka dni i nie wymaga już udziału klienta. Usługa jest rekomendowana przez Związek Banków Polskich, ale warto pamiętać, że należy do katalogu usług opcjonalnych.

Kategoria

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Jacek Uryniuk

Redaktor naczelny
Aktywny od: 22.01.2015
Dodał: 2394 artykułów

Inne artykuły tego autora:

O co chodzi w tych badaniach? Większość Polaków preferuje karty, ale i tak najczęściej płaci gotówką

Ciężko ocenić stosunek Polaków do obrotu bezgotówkowego, gdy wyniki sondaży przeprowadzanych przez różne instytucje często są ze sobą sprzeczne

Dobra wiadomość dla banków z Polski: jest pozytywna opinia KNF na temat wideoweryfikacji

KNF uczula jednak instytucje finansowe, że biometria twarzy bez użycia odczytu termicznego może być podatna na fałszerstwa

Getin Bank przeniesie 65 proc. swoich oddziałów. Będzie uruchamiać placówki w nowym formacie

Bank poinformował właśnie o otwarciu czterech zupełnie nowych oddziałów w Gdyni, Wrocławiu, Bydgoszczy i Pabianicach

Zastanawiacie się nad zmianą pracy? To może być oferta dla Was. Polska Bezgotówkowa szuka wiceprezesa

Zgłoszenia w konkursie na członka zarządu fundacja przyjmuje do 3 listopada, a więc czasu na wysłanie CV nie zostało zbyt dużo

Na rynku jest zaledwie 10 proc. wydrukowanych "pięćsetek". Ale wartość wszystkich banknotów w obiegu rośnie

Z danych NBP wynika, że na koniec września w obiegu było ponad 5 mln banknotów o nominale 500 zł

Pokaż wszystkie artykuły tego autora →

Zapisz się do newslettera

Najczęściej czytane

Do aplikacji BZ WBK zalogujecie się odciskiem palca także na Androidzie

Bank właśnie udostępnił klientom aktualizację apki. Przed premierą…

Trzeci bank z Polski wdraża wideoweryfikację. Od jutra dzięki niej założycie konto w BZ WBK

Wcześniej rozwiązanie umożliwiające potwierdzanie tożsamości podczas połączenia wideo…

Cashless na Youtube

Q5mv9oSMmys
Nie możecie się dostać na konto? Karta nie działa? Awaria w banku? Chcecie się podzielić informacją, która może być ciekawa dla innych? Napiszcie do nas.