Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partner merytoryczny

Płatności bez PIN do 100 zł? NBP nie mówi nie

Wkrótce bank centralny przeanalizuje wnioski organizacji płatniczych o podniesienie limitu z obecnych 50 do 100 zł

Niedawno pisałem, że jak wynika z nieoficjalnych informacji, organizacje płatnicze wystąpią do Narodowego Banku Polskiego o zgodę na podniesienie z obecnych 50 do 100 zł limitu na transakcje bezgotówkowe kartami bez konieczności autoryzacji kodem PIN. To uzasadnione o tyle, że poziom fraudów płatniczych w Polsce jest bardzo niski, obecny limit na płatności bez PIN-u ustalono ponad 10 lat temu, a w większości krajów Unii Europejskiej obowiązują limity wyższe.

Nie wiem, czy odpowiednie wnioski w tej sprawie zostały już w banku centralnym złożone czy nie. Natomiast zapytałem, co NBP myśli o koncepcji podniesienia limitu. Wczoraj biuro prasowe banku centralnego odpowiedziało na moje pytania. W skrócie: NBP na taki pomysł nie mówi nie, ale jak to też zwykle bywa w oficjalnych komentarzach przed podjęciem jakiejś decyzji – nie opowiada się też jednoznacznie za.

Przeczytajcie także:  Limit na płatności bez PIN wreszcie będzie wyższy?

Jak pisze NBP, dane pozyskiwane przez niego od uczestników rynku usług płatniczych jednoznacznie wskazują na dynamiczny wzrost i upowszechnienie się w Polsce płatności kartami z wykorzystaniem funkcji zbliżeniowej – zarówno tych niskokwotowych tj. o wartości poniżej 50 zł, jak i o wartości przekraczającej 50 zł (a więc wymagających potwierdzenia kodem PIN). – W ocenie NBP wysoka akceptacja społeczeństwa dla tego rozwiązania płatniczego wynika przede wszystkim z faktu, iż umożliwia on przeprowadzanie płatności w sposób szybki i wygodny – czytam w odpowiedzi nadesłanej z biura prasowego NBP.

Dalej bank centralny pisze m.in., że uprawnienia do decydowania o zgodzie bądź nie na podniesienie limitu daje mu ustawa o usługach płatniczych. Z kolei unijna dyrektywa PSD II wraz z tzw. RTS-ami (wytyczne techniczne do dyrektywy), która wkrótce zostanie implementowana do polskiego prawa, decyduje, że płatności zbliżeniowe w terminalach POS do kwoty 50 euro lub jej równowartości nie muszą podlegać tzw. silnemu uwierzytelnieniu.

Przeczytajcie także:  Zbliżaki wypierane przez płatności mobilne

– W związku z tym NBP, wydając decyzję w sprawie zmiany limitu wartości dla transakcji zbliżeniowych, będzie rozpatrywał tę zmianę kompleksowo, m.in. poprzez pryzmat wpływu tej zmiany na takie aspekty funkcjonowania schematu płatniczego jak prawa i obowiązki uczestników schematu płatniczego oraz użytkowników usług płatniczych (w szczególności w zakresie odpowiedzialności za ewentualne transakcje nieautoryzowane), bezpieczeństwo dokonywania płatności, zasady wydawania, akceptowania i funkcjonowania instrumentu płatniczego, czy zarządzanie ryzykiem w schemacie płatniczym – pisze biuro prasowe banku centralnego.

I dalej: "Mając na względzie planowane zmiany prawne oraz dane statystyczne w zakresie funkcjonowania polskiego systemu płatniczego, NBP pozostaje otwarty na kwestię dotyczącą zmiany wysokości limitu wartości dla transakcji zbliżeniowych bez konieczności potwierdzania ich kodem PIN. Należy jednakże podkreślić, iż zgodnie z ustawą o Narodowym Banku Polskim jednym z podstawowych zadań NBP jest działanie na rzecz stabilności krajowego systemu finansowego. W związku z powyższym zwiększenie limitu wartości dla transakcji zbliżeniowych zostanie pozytywnie ocenione przez NBP w przypadku, gdy zmiana ta nie będzie powodować zagrożenia dla stabilności krajowego systemu finansowego, w szczególności nie wpłynie negatywnie na sprawne i bezpieczne funkcjonowanie polskiego systemu płatniczego".

Fot. Ingenico

Zostaw komentarz

Jacek Uryniuk

Redaktor naczelny
Aktywny od: 22.01.2015
Dodał: 2861 artykułów

Inne artykuły tego autora:

Litwa idzie o krok dalej w pomaganiu fintechom. Tworzy piaskownicę regulacyjną dla projektów w technologii blockchain

Tuż za granicą Polski może powstać wylęgarnia fintechów specjalizujących się w wykorzystaniu łańcucha bloków

mBank wprowadza ciekawy mechanizm promowania kantoru walutowego. Mniejsze firmy będą mogły zaoszczędzić nawet 200 zł na przelewie

Klienci kantoru walutowego mBanku będą mogli zbierać punkty, którymi następnie zapłacą za przelewy zagraniczne

Google przywraca płatności na zegarkach. Niestety, na razie nie w Polsce

Przy okazji rebrandingu systemu operacyjnego na smartwatche amerykańska firma rozszerza dostępność Google Pay na urządzenia ubieralne

Garmin Pay to drugi międzynarodowy "pay" w Polsce. Rynek czeka jeszcze na trzeci. Sprawdźcie, co wiecie na temat tych rozwiązań

Zapraszam na quiz, w którym przetestujecie swoją wiedzę na temat znanych na całym świecie systemów płatności mobilnych

Awans w First Data Polska. Spółka ma wreszcie nowego prezesa

Firmą pokieruje Krzysztof Polończyk, który już od kilku miesięcy pełni obowiązki szefa First Daty w Polsce

Pokaż wszystkie artykuły tego autora →

Zapiszcie się do newslettera

Najczęściej czytane

IgoriaCard wreszcie startuje. Od dziś możecie ją mieć za 30 zł

Dostępna jest także wirtualna wersja karty za 15…

Zmiany w PKO. Awanse Macierzyńskiego i Wałacha

Reorganizacja, która pociągnęła za sobą zmiany personalne w…

Cashless na Youtube

ECcynqbM-54
Nie możecie się dostać na konto? Karta nie działa? Awaria w banku? Chcecie się podzielić informacją, która może być ciekawa dla innych? Napiszcie do nas.