Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partner merytoryczny

Czy to będzie pomysł na poprawę rentowności biznesu bankomatowego? Z euronetu wypłacicie maksymalnie tysiąc złotych

Na razie to pilot, ale w części bankomatów Euronetu maksymalna kwota transakcji została zmniejszona z 2,5 tys. do tysiąca złotych

Jak wczoraj po południu doniosła Interia, Euronet zarządzający największą na polskim rynku siecią bankomatów testuje nowy, obniżony do tysiąca złotych limit pojedynczej wypłaty gotówki ze swoich urządzeń. Obecnie limit ten wynosi 2,5 tys. zł a w niektórych bankomatach nawet 4 tys. zł. Jak tłumaczy przedstawicielka Euronetu, tylko 5 proc. klientów sieci wypłaca jednorazowo kwoty większe niż tysiąc złotych, zatem większość osób korzystających z bankomatów tej firmy ewentualnej obniżki limitu nie powinna odczuć.

Euronet nie podjął jeszcze decyzji o wprowadzeniu obniżki limitu w całej sieci, ale stopniowo zwiększać ma liczbę urządzeń biorących udział w pilotażu. To może sugerować, że klamka w tej sprawie już zapadła. Co to oznacza dla klientów? Jeżeli macie kartę banku, który bankomaty Euronetu traktuje jako własne – na razie nic. Przedstawicielka Euronetu zapewniła bowiem, że wciąż będzie można dokonywać nielimitowanej liczby transakcji.

Przeczytajcie także: O co chodzi w sporze między Play i T-Mobile

Jeżeli zatem zechcecie wypłacić np. 4 tys. zł, wykonacie cztery wypłaty po tysiąc złotych. To może być uciążliwe, ale bezbolesne od strony kosztowej. Gorzej, jeżeli za transakcje w euronecie płacicie prowizję uzależnioną od liczby transakcji. W takiej sytuacji każda dodatkowa wypłata oznacza zwielokrotnienie prowizji.

Przedstawicielka największego w Polsce operatora bankomatów nie mówi wprost skąd pomysł obniżenia limitu na wypłaty, ale dla mnie jest to jasne. Podstawowym przychodem właściciela urządzenia jest tzw. ATM interchange, czyli prowizja jaką wydawca karty płaci operatorowi bankomatu za każdą wypłatę gotówki. Prowizja ta wynosi obecnie w Polsce 1,2-1,3 zł. Mówi się, że to mało i nie wystarcza na to, by biznes bankomatowy rozwijać. Dowodem tego może być choćby fakt, że ostatnio decyzję o wycofaniu się z polskiego rynku podjęła firma Cardtronics, właścicielka maszyn Cashzone.

Przeczytajcie także:  Sejm uchwalił ustawę o split payment

Obniżka limitu testowana przez Euronet oznacza więc faktyczne podniesienie ATM interchange. Jeżeli klient zamiast jednej transakcji na 3 tys. zł zrealizuje trzy transakcje po tysiąc złotych, właściciel bankomatu zarobi trzy razy więcej niż w przypadku pojedynczej transakcji na 3 tys. zł. Pytanie tylko, jak na takie zagranie największego operatora bankomatów w Polsce zareagują wydawcy kart. Kilka banków już wprowadziło prowizje od wypłat o wartości poniżej 100 zł, by ograniczyć liczbę takich transakcji. Potrafię sobie wyobrazić sytuację, że oto banki wprowadzają limity ograniczające liczbę bezpłatnych wypłat gotówki w miesiącu.

Interesujące będzie także, jak na decyzję Euronetu zareagują jego konkurenci. Z szybkiej sondy przeprowadzonej wczoraj wieczorem w IT Card (bankomaty Planet Cash), ING oraz BZ WBK wynika, że instytucje te nie zamierzają na razie obniżać limitu pojedynczej transakcji w swoich urządzeniach. Obecnie limit taki w bankomatach BZ WBK wynosi 1,5 tys. zł, w urządzeniach Planet Cash wynosi 2 tys. zł a w ING – 4 tys. zł.

Kategoria

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Jacek Uryniuk

Redaktor naczelny
Aktywny od: 22.01.2015
Dodał: 2768 artykułów

Inne artykuły tego autora:

Czy bank może reklamować płatności mobilne kurą? Okazuje się, że na szczęście tak

To dobra wiadomość dla BGŻ BNP Paribas, który właśnie kurę wykorzystał do spotów promujących transakcje w aplikacji mobilnej

Szwecja za szybko odchodzi od gotówki? Rosną obawy o wykluczenie finansowe osób starszych

Zbyt szybko zwiększająca się popularność elektronicznych instrumentów płatniczych może mieć dość zaskakujące konsekwencje

Nowy pomysł Idea Banku i Tax Care. Chcą stworzyć chmurę faktur

Szczegóły nowego rozwiązania mają zostać zaprezentowane podczas konferencji prasowej w najbliższy czwartek

Druga firma wpisana na listę schematów płatniczych nadzorowanych przez NBP. Diners Club ze zgodą banku centralnego

Wcześniej NBP wydał podobną zgodę spółce Polski Standard Płatności, zarządzającej Blikiem

Kamil Stoch wygrywa, Visa się cieszy. Trwa kampania reklamowa organizacji związana z igrzyskami

Polski skoczek, który zdobył wczoraj złoty medal olimpijski, jest jednym z kilkudziesięciu członków Team Visa

Pokaż wszystkie artykuły tego autora →

In English

Uber To Move Its Polish Office to Kyiv

The managers from Uber's Polish office are looking…

Poland's PKO App Number One Among World's 100 Biggest Banks

The ranking was published in Retail Banker International…

Masterpass Is Now Available at Fifth Bank In Poland

The solution makes online card payments easier

See all articles in English →

Zapisz się do newslettera

Najczęściej czytane

Operator aplikacji JustDrive: to Orlen zerwał umowę

Firma wydała wreszcie oświadczenie, w którym tłumaczy dlaczego…

Czy to już koniec aplikacji JustDrive? Zniknęła z App Store i Google Play

Firma nie komentuje nagłego zawieszenia działania aplikacji, z…

Uber przenosi swoje biuro z Warszawy do Kijowa. W Polsce ma zostać tylko zespół UberEats

Kadra zarządzająca polskim oddziałem Ubera już znalazła lub…

IKO wygrywa w rankingu aplikacji 100 największych banków na świecie

Ranking publikuje w marcowym numerze magazyn Retail Banker…

Nie możecie się dostać na konto? Karta nie działa? Awaria w banku? Chcecie się podzielić informacją, która może być ciekawa dla innych? Napiszcie do nas.