Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partner merytoryczny
MR: projekt ustawy o terminalu w każdej firmie jeszcze w tym miesiącu

MR: projekt ustawy o terminalu w każdej firmie jeszcze w tym miesiącu

Resort rozwoju zamierza przekazać go do konsultacji międzyresortowych i społecznych w ciągu najbliższych dwóch tygodni

– W ciągu najbliższych dwóch tygodni do konsultacji międzyresortowych i społecznych trafi projekt ustawy wprowadzającej obowiązek akceptacji płatności bezgotówkowych wszędzie tam, gdzie znajdują się kasy fiskalne – zadeklarował dzisiaj Tadeusz Kościński, wiceminister rozwoju. Nowe przepisy mają na celu zrównanie w prawach użytkowników gotówki oraz posiadaczy kart bankowych i osób korzystających z płatności mobilnych. Projektowana ustawa to element programu rozwoju sieci akceptacji kart w Polsce. Przypomnę, że ma go realizować zarejestrowana w ubiegłym tygodniu fundacja Polska Bezgotówkowa a jego pilotaż ma zostać uruchomiony jeszcze w tym roku.

Przeczytajcie także: Fundacja Polska Bezgotówkowa zarejestrowana

Podstawy do powołania fundacji dało porozumienie podpisane przez banki, organizacje płatnicze i Ministerstwo Rozwoju. Zgodnie z jego postanowieniami instytucje finansowe wyłożą w ciągu trzech lat ok. 600 mln zł, z których dofinansowywana ma być instalacja terminali płatniczych w małych i średnich firmach w całej Polsce. Dzięki programowi w sieci akceptacji płatności bezgotówkowych ma się pojawić 600 tys. nowych terminali. 

Kościński na dzisiejszej konferencji prasowej inaugurującej kampanię społeczną Warto Bezgotówkowo, związaną z przypadającym na 19 października Dniem Płatności Bezgotówkowych, zapowiedział też, że do końca roku we wszystkich urzędach będzie można zapłacić kartą lub telefonem. – W ciągu kilku miesięcy terminale pojawią się także w radiowozach, aby kartą lub telefonem można było zapłacić za mandat – zadeklarował.  Będzie to możliwe, bo kilka dni temu opublikowano rozporządzenie regulujące zasady wystawiania mandatów opłacanych bezgotówkowo bezpośrednio u funkcjonariuszy policji. 

Przeczytajcie także: Bilans terminalizacji urzędów

Natomiast jeśli chodzi o Dzień Płatności Bezgotówkowych, to w tym roku zapowiada się on wyjątkowo ciekawie. Warszawski Instytut Bankowości, który koordynuje działania związane z kampanią, poinformował, że w tegorocznej edycji uczestniczy ponad 100 podmiotów. Szykują one loterie, promocje i konkursy oraz akcje edukacyjne. Na razie przedstawiciel WIB nie chciał zdradzić żadnych szczegółów, ale obiecał, że opis wszystkich działań wkrótce pojawi się na stronie internetowej wartobezgotowkowo.pl. Śledźcie ją, a żadne atrakcje Was nie ominą.
Serwis Cashless jest patronem medialnym kampanii społecznej oraz obchodów Dnia Płatności Bezgotówkowych.

Fot. Verifone

Zostaw komentarz

Piotr Dziubak

Sekretarz redakcji
Aktywny od: 22.01.2015
Dodał: 756 artykułów

Inne artykuły tego autora:

Revolutowi kryptowaluty niestraszne. Już pięć z nich można kupić i przechowywać w tej aplikacji

Do listy dostępnych walut cyfrowych bitcoin, litecoin i ethereum, właśnie dołączyły XRP i bitcoin cash

Play stawia na dodatkowe usługi, a wśród nich proponuje ochronę telefonu. Nowa oferta 360

Jedna z nowych usług operatora umożliwia pokrycie części kosztów związanych z naprawą smartfona, ale co ciekawe nie jest to ubezpieczenie

Google Pay wróciło na smartwatche polskich użytkowników

Najnowsza aktualizacja systemu Wear OS umożliwia korzystania z płatności zbliżeniowych na zegarkach w Polsce i Rosji

Dobra wiadomość dla użytkowników smartwatchy. Google Pay wróci na zegarki polskich klientów

W ciągu najbliższych tygodni Google Pay na smartwatchach będzie oficjalnie wspierany również w Polsce

Jednolity rynek finansowy. Kto skorzysta na nim najbardziej? Nie banki czy fintechy tylko konsumenci

Można się skarżyć na zbyt szeroki zakres europejskich regulacji, ale prawda jest taka, że to dzięki nim płacicie mniej za usługi telekomunikacyjne czy pocztowe. Jest szansa, że podobnie będzie na rynku produktów finansowych

Pokaż wszystkie artykuły tego autora →

Zapiszcie się do newslettera

Cashless na Youtube

wOKrWHZ7Jrc
Nie możecie się dostać na konto? Karta nie działa? Awaria w banku? Chcecie się podzielić informacją, która może być ciekawa dla innych? Napiszcie do nas.