Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partner merytoryczny

MR: projekt ustawy o terminalu w każdej firmie jeszcze w tym miesiącu

Resort rozwoju zamierza przekazać go do konsultacji międzyresortowych i społecznych w ciągu najbliższych dwóch tygodni

– W ciągu najbliższych dwóch tygodni do konsultacji międzyresortowych i społecznych trafi projekt ustawy wprowadzającej obowiązek akceptacji płatności bezgotówkowych wszędzie tam, gdzie znajdują się kasy fiskalne – zadeklarował dzisiaj Tadeusz Kościński, wiceminister rozwoju. Nowe przepisy mają na celu zrównanie w prawach użytkowników gotówki oraz posiadaczy kart bankowych i osób korzystających z płatności mobilnych. Projektowana ustawa to element programu rozwoju sieci akceptacji kart w Polsce. Przypomnę, że ma go realizować zarejestrowana w ubiegłym tygodniu fundacja Polska Bezgotówkowa a jego pilotaż ma zostać uruchomiony jeszcze w tym roku.

Przeczytajcie także: Fundacja Polska Bezgotówkowa zarejestrowana

Podstawy do powołania fundacji dało porozumienie podpisane przez banki, organizacje płatnicze i Ministerstwo Rozwoju. Zgodnie z jego postanowieniami instytucje finansowe wyłożą w ciągu trzech lat ok. 600 mln zł, z których dofinansowywana ma być instalacja terminali płatniczych w małych i średnich firmach w całej Polsce. Dzięki programowi w sieci akceptacji płatności bezgotówkowych ma się pojawić 600 tys. nowych terminali. 

Kościński na dzisiejszej konferencji prasowej inaugurującej kampanię społeczną Warto Bezgotówkowo, związaną z przypadającym na 19 października Dniem Płatności Bezgotówkowych, zapowiedział też, że do końca roku we wszystkich urzędach będzie można zapłacić kartą lub telefonem. – W ciągu kilku miesięcy terminale pojawią się także w radiowozach, aby kartą lub telefonem można było zapłacić za mandat – zadeklarował.  Będzie to możliwe, bo kilka dni temu opublikowano rozporządzenie regulujące zasady wystawiania mandatów opłacanych bezgotówkowo bezpośrednio u funkcjonariuszy policji. 

Przeczytajcie także: Bilans terminalizacji urzędów

Natomiast jeśli chodzi o Dzień Płatności Bezgotówkowych, to w tym roku zapowiada się on wyjątkowo ciekawie. Warszawski Instytut Bankowości, który koordynuje działania związane z kampanią, poinformował, że w tegorocznej edycji uczestniczy ponad 100 podmiotów. Szykują one loterie, promocje i konkursy oraz akcje edukacyjne. Na razie przedstawiciel WIB nie chciał zdradzić żadnych szczegółów, ale obiecał, że opis wszystkich działań wkrótce pojawi się na stronie internetowej wartobezgotowkowo.pl. Śledźcie ją, a żadne atrakcje Was nie ominą.
Serwis Cashless jest patronem medialnym kampanii społecznej oraz obchodów Dnia Płatności Bezgotówkowych.

Fot. Verifone

Zostaw komentarz

Piotr Dziubak

Sekretarz redakcji
Aktywny od: 22.01.2015
Dodał: 654 artykułów

Inne artykuły tego autora:

Zapraszam na cotygodniowy quiz Cashless. Tym razem możecie sprawdzić swoją wiedzę na temat bankomatów

Wypłaty gotówki z bankomatów to dziś jedna z najpopularniejszych usług w bankowości detalicznej. Czy urządzenia, z których korzystacie tak często mają przed Wami jakieś tajemnice?

Zamiast biometrii powrót do mobilnego PIN-u. Część banków nie pozwala na logowanie do aplikacji przez FaceID

Nie wszyscy użytkownicy telefonów iPhone X mogą w pełni korzystać z zastosowanych w nim rozwiązań. Część instytucji w obawie o bezpieczeństwo pieniędzy wyłączyła możliwość logowania na rachunki przez biometrię twarzy

FaceID nie jest tak bezpieczne jak zapewnia Apple? Smartfon udało się odblokować maską

To na jakiś czas może zamknąć dyskusję o tym, czy banki zgodzą się dopuścić ten sposób logowania do swoich aplikacji na smartfonie iPhoneX

Blik oznaczy w Waszym smartfonie tych, do których można zrobić przelew na numer telefonu

Na razie jednak nie wiadomo, kiedy nowa, ciekawa funkcja pojawi się w aplikacjach banków oferujących Blika

Planer podróży, bilety na samoloty i możliwość zakupu prądu. To nowości, które wkrótce mają pojawić się w aplikacji SkyCash

A to jeszcze nie wszystkie nowe funkcje, których wdrożenie spółka zapowiedziała dzisiaj podczas konferencji Payment Meeting

Pokaż wszystkie artykuły tego autora →

Zapisz się do newslettera

Cashless na Youtube

Q5mv9oSMmys
Nie możecie się dostać na konto? Karta nie działa? Awaria w banku? Chcecie się podzielić informacją, która może być ciekawa dla innych? Napiszcie do nas.