Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Co trzeci Polak już prawie w ogóle nie nosi ze sobą gotówki. Tak przynajmniej wynika z badania ING

To wynik lepszy niż w innych europejskich krajach. Niestety, badanie nie objęło najbardziej zaawansowanej w budowie społeczeństwa bezgotówkowego Skandynawii

Z sondażu przeprowadzonego przez ING wynika, że 33 proc. mieszkańców Polski nie nosi ze sobą banknotów lub monet. To drugi najwyższy wynik wśród 13 państw objętych badaniem. Niestety nie ma wśród nich takich krajów jak Norwegia czy Szwecja. Biuro prasowe banku w Polsce tłumaczy, że sondaż przeprowadzono tylko na tych rynkach, na których działa holenderska grupa a akurat w Norwegii i Szwecji ING nie jest obecne.

Z sondażu wynika, że Polacy, obok mieszkańców Holandii, Francji i Belgii, korzystają z gotówki rzadziej niż w pozostałych krajach. W ciągu 24 godzin przed przeprowadzeniem badania używało jej tylko 45 proc. rodaków. Dla porównania w Hiszpanii czy Rumunii było to 70 proc. respondentów. Co ciekawe aż dwie trzecie Polaków przyznało, że używa gotówki rzadziej niż przed rokiem.

Przeczytajcie także: Za miesiąc zadebiutuje IgoriaCard

Mimo spadku popularności gotówki, we wszystkich krajach objętych badaniem większość respondentów zadeklarowała, że gdyby to od nich zależało, nie zrezygnowałaby zupełnie z banknotów i monet. W Polsce widać jednak stosunkowo wysokie poparcie dla pomysłu rezygnacji z gotówki – taką gotowość zadeklarowało 40 proc. badanych, co jest trzecim najwyższym wynikiem w badaniu, po Turcji i Włoszech.

W komunikacie prasowym opublikowanym w związku z wynikami sondażu można przeczytać, że ekonomiści behawioralni wskazują, iż zapłata kartą przychodzi konsumentom łatwiej niż gotówką. W efekcie, jeśli płaci się kartą czy telefonem, wydaje się więcej. Rozpowszechnienie płatności bezgotówkowych może więc stanowić wyzwanie dla osób, którym trudno utrzymać dyscyplinę finansową. ING radzi więc, aby rozważyć korzystanie z powiadomień SMS albo push informujących o każdej zrealizowanej transakcji. Ma to nadać płatnościom bezgotówkowym większą wagę.

Przeczytajcie także: Są pierwsze zagraniczne kontrakty Zencardu

Z badania ING wynika, że Polacy czują się stosunkowo bezpiecznie zarówno płacąc gotówką, jak i bezgotówkowo. Co ciekawe, ten drugi rodzaj transakcji cieszy się nieco lepszą opinią. W sumie płatności bezgotówkowe uznaje za bezpieczne 65 proc., a gotówkowe 55 proc. Polaków. Wśród badanych państw, tylko Hiszpanie wyrazili wyższy poziom zaufania do transakcji bezgotówkowych. Gotówka wydaje się natomiast zapewniać większe poczucie prywatności. W Europie w przypadku płatności gotówkowych jest ono przeciętnie o 30 proc. wyższe niż w przypadku płatności bezgotówkowych. Wyjątkami od tej reguły są trzy państwa – Rumunia, Turcja oraz Polska. Ich mieszkańcy deklarują zbliżone poczucie prywatności niezależnie od sposobu płacenia.

Finansowy Barometr ING to cykliczne badanie Grupy ING sprawdzające zachowania i postawy konsumentów wobec zagadnień finansowych w Polsce i na świecie. Badanie zostało przeprowadzone w lutym 2017 r. w 13 krajach: Polsce, Austrii, Belgii, Czechach, Francji, Hiszpanii, Holandii, Luksemburgu, Niemczech, Rumunii, Turcji, Wielkiej Brytanii i we Włoszech. W badaniu wzięło udział 12 662 respondentów, w tym 1004 z Polski.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI:

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies